-
Mini kniha Agilní HR – Jak změnit Human Resources v agilní organizaci
30.3.2019
Nedávno jsem napsala několik blogů na téma Agilního HR, které měly velice dobrou odezvu. Spousta lidi se ptala, evidentně je to téma, které lidi dneska zajímá. A to mě nakonec přimělo příspěvky zkompilovat do většího celku, trochu je uspořádat a dopsat pár dalších kousků, aby vše dávalo pohromadě smysl. A tak vznikla malá publikace „Agilní HR aneb Jak změnit Human Resources v agilní organizaci“, která je zdarma ke stažení na stránkách Leanpub.
-
Sprint Goal – příklad
16.2.2019
Jedna z častých otázek je, jak má správně vypadat Sprint Goal. Pojďme se ale nejdřív podívat, co to je. Sprint Goal dává Sprintu Scrumu smysl. Definuje, čeho chceme dosáhnout. Dává dostatečně silný důvod jeho existence. Proč by měl Product Owner do Sprintu investovat (čas i peníze). Vyplatí se to?
-
ScrumMaster by měl pomáhat Product Ownerovi
1.2.2019
Pryč je doba, kdy ScrumMaster byl v podstatě jen členem Development týmu, a Product Owner nepřítel, kterého bylo třeba vytlačit pryč. Naštěstí. Jak ScrumMasteři rostou a jejich týmy se stávají více a více self-organized, začínají mít více času věnovat se druhé úrovni #ScrumMasterWay konceptu. A jednou z částí je i pomáhat Product Ownerovi. Z čeho taková pomoc sestává?
-
Agile HR: Leadership, Coaching a Facilitace
16.1.2019
Na závěr se pojďme podívat na to, co Agilní HR vlastně musí znát. Tak primárně je to rozumět agilnímu mindsetu, být schopni tvořit prostředí podporující vznik agilní kultury. Tedy prostředí zaměřená na spolupráci, otevřenost, transparentní zpětnou vazbu, důvěru, týmovost, zodpovědnost.
-
Agile HR: Pozice a kariérní růst
2.1.2019
A jako pokračování Agile HR série se pojďme podívat, co dál by se mělo změnit. Dobrou praxí bývá oddělit pozice od platů. Ono totiž klasická představa zaměstnance, který pro firmu pracuje celý život a po celou dobu se posouvá po virtuálním žebříčku pozic, se poněkud přežila.
-
Agile HR: Úvaha o platech a pozicích
2.1.2019
Abych odpověděla na jeden dotaz, co přišel z LinkedIn v návaznosti na předchozí článek. Platy a pozice spolu ve firmě postavené na cross-týmové spolupráci nemají nic společného.
-
Agile HR: Jak hodnotíte zaměstnance?
14.11.2018
A jako pokračování Agile HR série se pojďme podívat na hodnocení zaměstnanců, takzvaná performace reviews. V klasických organizacích, kdy manageři určovali, co zaměstnanci dělají, to bylo snadné: Zadám úkol, zkontroluji úkol. Navíc vzhledem k tomu, že svět se zase až tolik neměnil, stačilo plnění úkolů vyhodnocovat ročně. Jak ale hodnotit zaměstnance v agilních týmech?
-
Agile HR: Jak nabíráte zaměstnance?
24.10.2018
Agilní HR začíná být stále častěji skloňovaný termín. Ale protože většina HR nikdy práci v agilních a Scrum týmech nezažila, jen těžko chápou, co je podstatou změny. Tak úplně první na začátku je recruiting, hiring, nebo prostě nabírání lidí.
-
Vychází kniha Skvělý ScrumMaster #ScrumMasterWay
7.9.2018
Před časem jsem psala, že mi vyšla knížka The Great ScrumMaster: #ScrumMasterWay. Knihu jsem psala rovnou v angličtině, protože mi přišlo, že něco takového chybí nejen u nás, ale obecně ve Agilní a Scrum komunitě. Mám stále radost, že kniha nadchla Mika Cohna, který ji akceptoval do své signature řady a kniha tak mohla vyjít u velkého nakladatelství Addison-Wesley v USA. A nyní konečně vychází také v češtině.
-
Na které věci můžete v Agilním prostředí zapomenout
27.8.2018
Které praktiky v Agilním prostředí nenajdete, nefungují, či se řeší jinak? Krátký přehled.
-
Tribe firmu agilní neudělá
19.8.2018
Všechny české organizace asi v poslední době napadl virus ‘fake Agile & Scrum’. Jak se virus pozná? Přesvědčil jinak docela rozumně uvažující organizace, že když department přejmenují na tribe, bude všechno lepší. Inspiraci jde asi hledat ve Spotify (která se sama svým “modelem“, co nikdy model nebyl, neřídí), nebo v holandské ING, která terminologii v rámci své transformace použila a znovu zpropagovala.
-
Top 5 bodů co dělá Agilní transformaci úspěšnou
5.7.2018
Co dělá Agilní transformaci úspěšnou? Pojďme se podívat na 5 nejduležitějších bodů, které vidím já.
-
Pozvánka na Agile Prague Conference 2018
21.6.2018
Jako každý rok bych vás ráda pozvala na konferenci Agile Praguekterá bude 10-11. září v Praze. Agile Prague je každoročně největší událostí Agilního světa a stejně jako poslední roky má bohatý program. Tématem letošního roku je Business Agility, tedy Agile v rámci organizace jako takové.
-
Český překlad Scrum Guidu
7.6.2018
V rámci české agilní komunity vznikl český překlad Scrum Guidu, tedy ‘Průvodce Scrumem‘. Takže kdyby se vám nechtělo Scrum Guide číst v originále, tohle je poměrně povedená aktuální česká verze, která zachovává normálně používané termíny Scrumu, takže se nemusíte bát, že byste se v ztratili překladu.
-
Business Agility
24.5.2018
V poslední době se mimo IT obor často skloňuje termín Business Agility. Co si tedy pod Business Agility představit? Já jsem se tady hodně věnovala Agilním metodám v IT tak, jak se s nimi začínalo. Ale doba se posunula, Agilní metody se osvědčily a tak více a více slyšíme o aplikaci Agile mimo IT, o zapojeni businessu, o aplikaci Agile na úrovni organizace. V kostce tedy Business Agility.
-
Může být banka Agilní?
5.5.2018
V podstatě většinou je odpověď že ne. Taková banka má moc peněz a nic ji nenutí se změnit. Proto většina Agilních transformací v bankách končí neúspěchem. Tedy vlastně ani neúspěch to není. Vlastně se jen jaksi vytratí do ztracena a organizace se potichounku polehounku vrátí k původnímu stylu práce. Jedna nejmenovaná velká Americká banka nedávno vyhlásila v pořadí již třináctý pokus (jak někteří mí kolegové spočítali). Budeme jim všichni držet palce, třeba se jim to povede, ostatně 13 není jen tak ledajaké číslo.
-
Agilní HR – Strategie a role HR v Agilní firmě
15.4.2018
Nedávno jsem psala o Agilním HR. Je to jedno z oddělení, která při Agilní transformaci často zůstávají pozadu. Pokud se ale organizace mění a zavádí se novou kulturu a mindset a směřujeme k moderní Agilní firmě, bez změny přístupu k zaměstnancům se taková změna stejně neobejde. Když je totiž HR dobře vedeno, podporuje všechna ostatní oddělení ve firmě a změna mindsetu je tak výrazně snažší. Jaká by teda měla být strategie HR v Agilní firmě?
-
Digitalizace a Agilní svět
29.3.2018
Jak se postupně mění technologie, tak se mění i svět kolem nás. Zažité postupy, zvyky, styl práce, business. V této souvislosti se mluví o Digitalizaci (Digitalization), která vše změní.
-
Definition of Done
22.3.2018
Přestože Definition of Done (DoD) je velice jednoduchý artefakt Scrumu, spousta týmů s ním zápasí. V podstatě je to definice toho, co musí splňovat úlohy, abyste je mohli nazvat “hotovými” – tedy “done”.
-
Jak na škálování Scrumu pro více týmů? Ideální je LeSS Large-Scale Scrum
6.3.2018
Když zavádíte či ve firmě používáte Scrum, časem se dostanete do situace, kdy potřebujete aplikovat Scrum na něco většího, a nechat spolupracovat více týmů. Obecně to není nic složitého, ale abyste se v tom neztratili, je vhodné si trochu pomoct nějakým frameworkem. U menší produktové firmy je to pořád relativně snadné. Použijete Scrum ve větším, tedy Large-Scale Scrum (LeSS).
-
Agilní metody řízení projektů – 10. Zuzana ‘Zuzi’ Šochová.
26.2.2018
Desátý díl mé video minisérie “Agilní metody řízeni projektů“ je poslední a v něm se věnuji sobě. Dozvíte se něco málo o tom, co dělám, jak pracuji a jak Vám případně mohu pomoci.
-
Agilní metody řízení projektů – 9. Agilní a Scrum certifikace.
23.2.2018
V dalším díle mé video minisérie “Agilní metody řízeni projektů“ se podíváme na Agilní a Scrum certifikace. Na ty, do kterých se vyplatí investovat, pokud chcete na trhu práce zlepšit svojí pozici či plánujete práci v mezinárodním prostředí, anebo vědět, na které se ptát pokud najímáte spolupracovníky do svých Agile a Scrum týmů. Prostě jak říkám jde o Agile a Scrum certifikace, které mají opravdu hodnotu.
-
Agilní metody řízení projektů – 7. Agile v marketingu.
21.2.2018
Sedmý díl mé video minisérie “Agilní metody řízeni projektů“ míří zase jinam a konkrétně na marketing. Marketing je dnes také hodně projektově orientovaný a tak Agile zde má své místo. Dozvíte se tedy, že i marketing může být Agilní. Takže vzhůru na Agile v marketingu.
-
Agilní metody řízení projektů – 6. Agile v HR.
21.2.2018
Šestý díl mé video minisérie “Agilní metody řízeni projektů“ se věnuje modernímu HR (Human Resources). Zde se dozvíte, jak na moderní HR a personalistiku, což v mém pojetí znamená Agilní HR. Podíváme se, jak se mění přístup k pozicím, náborům nových zaměstnanců a performance review.
-
Agilní metody řízení projektů – 8. Jak na Agilní transformaci.
21.2.2018
V osmém díle mé video minisérie “Agilní metody řízeni projektů“ se zaměřuji na organizaci jako celek. Nebo-li co si představit pod pojmem Agilní transformace, jaké jsou její fáze a jak se firmy transformují na moderní způsoby řízení.
-
Agilní metody řízení projektů – 5. Agile v IT.
14.2.2018
Pátý díl mé video minisérie “Agilní metody řízeni projektů“ se věnuje IT. Překvapení? Možná trochu jo – Agilní přístup má většina lidí spojen s IT, ale to už dávno neplatí. Business Agility, jeden z buzzwordů co teď hýbe Agilním světem, je toho důkazem. Ale já se zde naopak vracím ke kořenům, kde Agile vznikl. Dozvíte se, jaké jsou praktiky Extreme Programmingu a jak zlepšit práci na IT projektech.
-
Agilní metody řízení projektů – 4. Co je to Kanban?
13.2.2018
Čtvrtý díl mé video minisérie “Agilní metody řízeni projektů“ se věnuje Kanbanu, který je po Scrumu asi druhým nejrozšířenějším Agilním přístupem. Dozvíte se co to je Kanban, kde je vhodné ho nasadit a jaké jsou jeho výhody.
-
Agilní metody řízení projektů – 3. Co je to Scrum?
13.2.2018
Třetí díl mé video minisérie “Agilní metody řízeni projektů“ se týká Scrumu, jako nejpopulárnějšího Agilního frameworku. Dozvíte se co to je Scrum, proč je populární a jaké jsou jeho benefity.
-
Agilní metody řízení projektů – 2. Co je to Agile?
13.2.2018
V druhém díle mé video minisérie “Agilní metody řízeni projektů“ se dozvíte, co to je Agile, proč byste se měli chtít stát Agilními a jaké benefity vám to přinese. Takže pojďme se stát Agilními.
-
Agilní metody řízení projektů – 1. Proč Agile?
13.2.2018
Připravila jsem pro vás krátký video seriál o Agilním řízení. V prvním díle této minisérie “Agilní metody řízeni projektů“ se dozvíte, proč klasické metody řízení projektů selhávají a co je důvodem pro nástup Agilních metod.
-
Case-study: pojišťovna Direct, první Agilní pojišťovna v Čechách
3.2.2018
Potřeba rychle reagovat na změny v silně konkurenčním trhu vedla pojišťovnu Direkt k zásadnímu rozhodnutí, provést transformaci firmy na moderní Agilní pojišťovnu. Přestože tento transformační proces nebyl nijak snadný, Agilní transformace přinesla vyšší kvalitu produktů, kratší time to market a významně posílila inovace.
-
Agilní přístup a Design Thinking
25.1.2018
Agile a Design Thinking jsou obecně brány jako 2 koncepty, které jsou odlišné a na sobě nezávislé. Když se na obě metodologie podíváme blíže, můžeme říct, že Agile je o tom jak dodat projekt, tedy o přístupu k práci – iterace, krátké časové úseky (Sprinty ze Scrumu), kde objem práce je proměnný, ale je důležitý časový rámec. Na druhou stranu Design Thinking je o hledání a generování nápadů při řešení problému, kde se zaměřujeme primárně na cílového zákazníka a jeho potřeby a čas neřešíme, tedy řešíme proč dodat to, co dodat chceme.
-
Design Thinking
25.1.2018
Nedávno se mě někdo ptal co má společného Agile a Design Thinking, tak se na to pojďme podívat. Takže co to je Design Thinking?
-
Online kurz Agilní metodiky v praxi
19.1.2018
Společně se seduo.cz jsem pro Vás připravila první online školení týkající se Agilních metod, které najdete pod názvem Agilní metodiky v praxi. Kurz primárně cíli na zájemce o Agile, kteří toho ještě moc nevědí a chtějí porozumět základním principům, terminologii a důvodům proč je Agile, Scrum a Kanban v posledních letech tak populární.
-
Agilní Leadership bude silné téma nejbližších let
10.1.2018
Agilní přístup zažívá v posledních letech boom, v USA a západní Evropě je to už dlouhodobý trend, u nás je situace pomalejší a tento boom k nám přichází se zpožděním. S tím, jak se Agilní metody dostali do mainstreamu, objevují se nové výzvy. Pro další level adopce Agilních metod, je třeba i změna leadershipu a mindsetu na management úrovni.
-
Plán Agilních a Scrum školení na rok 2018 je připraven
4.12.2017
Pomalu se blíží konec roku 2017 a tak je čas publikovat plán našich Agilních a Scrum školení na rok 2018. Připravili jsme si pro vás jak celou řadu certifikačních školení CSM, CSPO, CAL1, LeSS tak i řadu necertifikačních.
-
Podpořte svého ScrumMastera – kupte mu Vánoční dárek
30.11.2017
Začíná čas adventní a blíží se pomalu Vánoce a ze všech možných zdrojů se můžeme dozvědět, jaké dárky pořídit manželovi/manželce, příteli/přítelkyni, rodičům, prarodičům, dětem. Ale na ScrumMastery jako by se zapomnělo, mi tedy přijde. Nikde jsem neviděla tipy na dárky pro ScrumMastery a tak jsem se to rozhodla napravit.
-
Prostory Agilní firmy
23.11.2017
Nedávno jsme pořádali Agilní opencafé v Avastu. Důvodů bylo hned několik. Hledali jsme nové místo na naše setkání, protože Al Cafetero má už napořád zavřeno (děkujeme, chodili jsme tam moc rádi). Ale hlavně, Avast má budovu, která stále ještě není v Čechách obvyklá, a tak jsme chtěli ukázat Agilní komunitě, jak by mohly prostory Agilní firmy vypadat. Co je klíčovým prvkem?
-
Dnešní změna Scrum Guidu
8.11.2017
Dnes proběhla další z dlouho očekávaných změn Scrum Guidu – tedy popisu Scrumu který všechny kvalitní Scrum certifikační organizace společně uznávají jako základní dokument definující Scrum. Tak se pojďme podívat na změny, které tento update přinesl.
-
Pozice, platy a zpětná vazba v Agilní firmě - Agilní HR
30.10.2017
Tím, jak se firmy stávají více Agilní a týmově orientované, přestává systém pozic dávat smysl. Pozice totiž lidi škatulkují a uzavírají do konkrétního znalostního sila. A my chceme cross-functional týmy, lidi, kteří se dokáží na věci podívat out of the box. A tak firmy často přicházejí s tím, že pozice prostě nemají.
-
Jak hledat ScrumMastera
13.10.2017
ScrumMasterů je na trhu málo. O to méně je těch dobrých. Takže tady je pár tipů, kde lovit dobré ScrumMastery.
-
Co má ScrumMaster umět
3.10.2017
Čas od času se nějaká firma zeptá, co by měl ScrumMaster umět a jaký by měl být, aby mohli sepsat pozici ScrumMastera.
-
Kultura Agilní firmy
25.7.2017
Kultura je těžko definovatelná. Je to něco nehmotného. Když funguje, ani o ní nevíte. Když nefunguje, spolehlivě vám podrazí nohy. Nedá se snadno změřit, ale dobrá kultura je kritická pro úspěšnost firmy. Můžeme se přít, co bylo první – jestli slepice nebo vejce - tedy jestli kultura jen následuje organizaci, nebo definuje organizaci, ale ve finále to není důležité. Kultura odráží to, v co věříme, je to filosofie, to jací jsme. Když se dostatek lidí stane Agilními, kultura se změní a celá organizace se stane Agilní. Zní to jednoduše, ale v praxi to tak snadné není.
-
Konference Agile Prague 2017
21.7.2017
Mám radost, že se letos již po sedmé koná konference Agile Prague. Takže ve dnech 11.-12. září 2017 se můžete těšit na pořádnou porci Agilních tipů, doporučení a inspirace ve formě přednášek, case studies, workshopů a také nově ve formě koučinkových sezení – v rámci konference pořádáme poprvé i Coaches Clinic.
-
Pět nejčastějších chyb Agilní a Scrum transformace
6.7.2017
Mých pět nejčastějších chyb Agilní a Scrum transformace, které pravidelně vidím.
-
Chcete být s Agilem úspěšní?
30.6.2017
Chcete být s Agilem úspěšní? Pak musíte začít u sebe. Můžete strávit hodiny čekáním na to, až firmu za vás změní někdo jiný, anebo ji začít měnit vy. Agile není o praktikách, ale o změně přístupu. Cílem není stát se Agilními, ale pomocí Agilu dosáhnout svého cíle.
-
Agilní Leader
27.6.2017
Čím více jsou Agilní metody populární, tím více je skloňován termín Agilní Leader a Agilní Leadership. Jak se liší tradiční manager od Agilního leadera? Když jsem dávala dohromady nový kurz Certified Agile Leadershp (CAL), dala jsem dohromady kompetence, které by Agilní leader měl mít – Agile Leader Wheel.
-
Od koho a jaká Scrum certifikace má opravdu hodnotu
22.6.2017
Za autora Scrumu je považován Ken Schwaber a Jeff Sutherland. První veřejné školení Scrumu ale nakonec prý realizoval Ken Schwaber společně s Mikem Cohnem. Ono to možná nakonec není až tak důležité, kdo byl a nebyl první, důležité je, že všichni tito zakladatelé Scrumu a dnes vlastně Scrum legendy se v té době sdružili pod křídla Scrum Alliance, kterou založili v roce 2002 (zakladatelé byli Ken Schwaber, Mike Cohn a Esther Derby). Tím se vlastně Scrum Alliance stala první certifikační autoritou, která vydávala Scrum certifikace.
-
Agilní Leadership
21.6.2017
Kdysi dávno jsem se snažila přijít na to, co říct leaderům klasických organizací, aby pochopili, o čem je vlastně Agile a Scrum, a co to pro ně znamená. Jak se mají změnit, co mají a nemají dělat. O trochu později jsem pochopila, že to celé byla úplně špatná otázka :) No, lidi se učí a já taky. Někde tady vznikl koncept Agilního Leadership programu, který dnes úspěšně pomáhá firmám stát se moderními, nebo chcete-li opravdu Agilními.
-
Agile zdaleka není již jen doménou IT
21.6.2017
Vše se mění, a i Agilní metody přecházejí do další fáze. Přestávají být jen výstřelkem IT, kde byly jejich kořeny a hledají nová uplatnění v nových odvětvích jako je hardware, sales, marketing, fungování organizace ale i v soukromém životě. Prostě se z nich stává mainstream. Samozřejmě adopce Agilních přístupů a Agilní kultury není až tak rychlá, jak by mohla být a je jedno zda v IT či mimo něj, ale pomalu nenajdete firmu, kde by o jistém stupni Agility alespoň neuvažovali. Proto asi není překvapením, že občas nastanou události, které se mohou na první pohled zdát docela překvapivé.
-
Coaches Clinic na konferenci Agile Prague
21.6.2017
Letos se poprvé v rámci konference Agile Prague koná Coaches Clinic. Zkušení Agilní kouči budou připraveni odpovídat na vaše otázky a pomoci s vašimi problémy. Stačí si v rámci konference domluvit koučink session.
-
Zuzana Šochová, reprezentantka nové generace žen v IT, byla zvolena do Board of Directors Scrum Alliance
16.5.2017
Zuzana Šochová byla jako jediná evropská zástupkyně zvolena novou členkou Board of Directors globální organizace Scrum Alliance. Scrum Allinace je společnost založená v USA a sdružuje celosvětově více než 500 000 certifikovaných IT profesionálů. Scrum Alliance propaguje moderní principy řízení a jejím primárním cílem je umožnit organizacím flexibilně reagovat na dynamiku dnešního globálního business světa.
-
Dynamika změny kultury
9.5.2016
Pokaždé, když končím nějaký dlouhodobější Agilní coaching nebo enterprise coaching, mám radost, jak to lidem v té firmě jde. Jak se všichni změnili od doby, kdy jsem tam byla poprvé. Co všechno museli v sobě akceptovat a pochopit, aby takovou změnu udělali. Je to prostě úplně jiná firma. Plná energie a optimismu z toho, že to zvládli a dokážou dál vést sami.
-
Co dělá ScrumMaster když je tým samoorganizovaný
1.5.2016
Dlouho mi vrtala hlavou otázka, co dělá ScrumMaster, když je tým samoorganizovaný. Když totiž přijmeme fakt, že cílem ScrumMastera je ‘nedělat nic‘, tedy že se nemá stát ani asistentkou ani maminkou týmu, ale nechat tým se sám organizovat, je tu problém. Co tedy budu dělat, až se mi to podaří? A protože to byla hodně častá otázka, tady je odpověď.
-
Agilní Marketing
29.3.2016
Už máte Agilní SW část firmy a zajímá vás co dál? Tak můžete začít třeba na marketingu. Agilní Marketing začíná být čím dál tím častěji skloňovaným tématem. Svět se změnil. Je rychlejší, dynamičtější, a vyžaduje zcela jiný přístup k produktu a marketingu.
-
Scaling Agile and Scrum
8.1.2016
Poslední dobou se vyrojila spousta různých metod jak škálovat Scrum a Agile proces na prostředí velkých produktů. Takže než se chytíte do sítě různých klasicky smýšlejících organizací, které ve Scalingu konečně našly cestu jak naoko aplikovat Scrum, ale praktiky nemuset měnit, tak se zkuste podívat na zcela Agilní přístup jak na to.
-
Složitost světa
6.1.2016
Trvalo mi to dlouho, ale nakonec jsem se dobrala porozumění Cynefin frameworku. Takže se pojďme podívat, o čem to celé je, laicky řečeno. Složitost světa lze klasifikovat několika kategoriemi.
-
Jak poznat že se tým zlepšuje
7.10.2015
Často se mě ptáte, jak poznat, jestli se váš tým zlepšuje. Tak jestli čekáte, že vám poradím něco snadno změřitelného, tak to vás asi zklamu. Tým se zlepšuje pokaždé v jiné oblasti. To nejde dopředu naplánovat. Na druhou stranu, jak to tedy poznáme?
-
Spolupráce dělá lepší organizace
24.8.2015
Myslím, že jen málo z vás navštívilo Agile2015 konferenci ve Washingtonu a slyšelo tak keynote – James Tamm “Want Better Collaboration? Don’t be so Defensive!”. Myslím, že to byla jedna z nejzajímavějších přednášek, co jsem za poslední dobu slyšela. O čem mluvil?
-
Enterprise koučink
11.8.2015
O Agilním koučinku jsem již psala v minulém článku. Na závěr jsem se zmínila i o enterprise koučinku (enterprise coaching). To je přístup, který ve zdejších krajích moc není vidět. Přitom koučem se dnes označuje každý druhý. Co si tedy pod enterpise koučinkem představit?
-
Co mi dal Organization and Relationship Systems Coaching - ORSC
11.8.2015
O tom jak se stát Agilní a kde primárně vidím využití Organization and Relationship Systems Coachingu – ORSC jsem psala minule. A protože to bylo hodně obecné, zkusím uvést pár příkladů, jak tento framework použít a co mi to dalo.
-
Jak vybudovat Agilní organizaci - Organization and Relationship Systems Coaching (ORSC)
2.8.2015
Nedávno jsem prošla docela náročným, a to jak časově tak komplexitou, tréninkem Organization and Relationship System Coaching - ORSC. K čemu je to dobré? Umět posunout firmu na další level. Není to zaměřené na jednotlivce, ale na týmy, oddělení a celé organizace.
-
Podzim plný Agilních událostí a nových kurzů
6.7.2015
Na druhou polovinu roku 2015 jsem pro vás připravila spoustu zajímavých akcí a školících kurzů z oblasti Agilu. Jako tradičně podzim pro mě začíná konferencí Agile Prague, na které bude i zajímavý kurz na téma #NoEstimates. Následovat budou kurzy CSM a CSPO a pak novinky - Agilní Facilitace a Agilní Koučink.
-
Planning meeeting na 30 minut – část 2
6.7.2015
Jak jsme již říkali v minulém článku, celý Planning meeting se komfortně vejde do 30ti minut. Pojďme se tedy podívat, jak vypadá jeho druhá část.
-
Planning meeeting na 30 minut – část 1
6.7.2015
Často s týmy diskutuji na téma, že Scrum jsou jen samé meetingy. A tak začínám tím, že s nimi projdu, jak mají být jednotlivé meetingy dlouhé. Většinou se zasekneme na Planningu, který byste měli v pohodě zvládnout za 30 minut. Jak takový planning vypadá?
-
Workshop Agile Leadership and Self-organization - Andrea Provaglio
23.3.2015
V červnu plánujeme spolu s Andrea Provaglio, který je pravidelným speakerem konference Agile Prague, vypsat kurz Agile Leadership and Self-organization. Srdečně vás zveme.
-
Jako včerejší počasí
23.3.2015
Na jednoduchý problém existuje jednoduchá pomoc. Tým neustále overcommituje. Tedy slíbí sedm User Stories a dodá čtyři. Příští Sprint slíbí osm a dodá jen tři, další se zaváže dodat sedm a dodá pět. A tak to pokračuje Sprint po Sprintu.
-
Deset let s Agilem
23.3.2015
Kdo by to byl řekl, jak ten čas letí. Tuhle jsem si uvědomila, že to je 10 let, co jsem poprvé potkala Agilní metody. Vše se seběhlo rychle a jak už to tak bývá, tak to bylo hodně i dílem náhody.
-
Přidáváme CSM – Certified ScrumMaster kurz, tentokrát v Bratislavě v březnu 2015
11.12.2014
K již vypsaným otevřeným kurzům na první pololetí 2015 postupně přidáváme další termíny a lokace. První je Bratislava, kde ve spolupráci s firmou ScrumDesk budeme pořádat CSM – Certified ScrumMaster kurz ve dnech 11.-12. března 2015. Kurz bude v češtině a jste na něj srdečně zváni.
-
Je Scrum samospasitelný?
9.12.2014
Nejhorší ze všeho jsou zkratky. Něco nám nefunguje, třeba dodáváme aplikace zákazníkům pozdě, s chybami a nevíme co s tím. Někde zaslechneme, že existuje nová metodika, jejímž jádrem je jakýsi Scrum.
-
CSM kurz v Praze – prosinec 2014 – poslední v tomto roce
23.10.2014
Na polovinu prosince 11-12.12.2014 plánujeme Certified Scrum Master CSM kurz v Praze. Je to náš poslední otevřený kurz v tomto roce. Takže pokud chcete stihnout certifikaci ještě letos, je to vaše poslední šance a my vás na kurzu rádi přivítáme.
-
Certified Scrum Master kurz CSM poprvé i v češtině, aneb jak se to stalo
2.10.2014
Byla k tomu dlouhá cesta. Někdy před rokem jsem se potkala na Scrum Gatheringu v Indii s Bobem Hartmanem, který zastupoval na konferenci Scrum Allianci. A tím to začalo.
-
Správný Product Owner není úředník
19.9.2014
Správný Product Owner má nápad, dokáže ho zformulovat do vize, a tu prodat jak zákazníkům, tak firmě i týmu, který pro něj pracuje. Spousta Product Ownerů ale je jen úředníky. Vychází z té armády business requirement specialistů, business konzultantů. Dělají to, co jim někdo řekne.
-
Jak vypadá Agilní transformace?
24.8.2014
Nevíte přesně co si představit? Je to náročné. Je to velká změna. A trvá to, než vám dojde v čem je to jiné. Na začátku je často nedůvěra. Tohle že by mohlo fungovat? A pak, po delší době zjistíte, že ejhle ono to funguje.
-
Agile Prague Conference 2014
10.8.2014
Jako každý rok je tady doporučení, co byste neměli minout, na konferenci Agile Prague. Těšit se můžete na Lindu Rising nebo Andrea Provaglio či Kevlin Henney, který kromě přednášek vede i jednodenní workshop na téma Agilní architektury – Architecture with Agility.
-
Agilní Architektura
19.7.2014
Poslední dobou dostávám hodně otázek na to, jak má fungovat architektura v Agilních týmech. Čistý Scrum roli architekta nemá. Mluví o samoorganizujících se zastupitelných týmech. Když to škálujeme dál, tak se mluví o Scrum of Scrums. Ale architekti nikde. To ale neznamená, že nejsou potřeba.
-
Jsou odhady zbytečné? #NoEstimates
15.7.2014
Poslední dobou začíná být hodně populární neodhadovat User Stories. Proč? No když je umíte dobře definovat, stačí spočítat počet User Stories za Sprint a máte velocity. Bez dlouhých diskusí o bodech.
-
Certifikace je mrtvá, nechte se certifikovat
23.5.2014
A nebo taky ne. Hned v úvodu zopakuji svůj názor, že certifikace jsou jen drahý cár papíru. V případě Agilních certifikací hodně drahý. Většina certifikací nezaručuje, že rozumíte Agilu ani Scrumu. A ke stejně dobrým kurzům se dostanete i za nižší cenu, bez certifikace. Ale ač to všichni vědí, stejně i tak je certifikace v mnoha firmách ceněná a vyžadovaná. Tak si pojďme udělat přehled Agilních certifikací.
-
Jaké to je když vám vyjde kniha
14.5.2014
První pocit? Překvapení. Přijde tlustý balíček se třemi autorskými výtisky. Jen tak, z ničeho nic. Jeeeee už je to tady! Naše kniha Agilní metody řízení projektů je na světě.
-
Jak vybrat Scrum Mastera aneb proč i zkušení Scrum Masteři selhávají v Agilní transformaci
1.2.2014
Role Scrum Mastera není zdaleka snadná, a ne nadarmo se považuje za klíčovou k úspěchu týmu a nasazení Scrum procesu. Scrum Masterem je typově někdo jiný než se hodí na běžnou roli team leadera (který často vše určuje za tým), nebo experta (který se neptá, ale za tým rovnou odpovídá), nebo projektového managera (který často mikromanaguje, vše řídí sám a to včetně organizace týmu).
-
Výsledky Vánočního Dot Votingu
26.12.2013
Jak jsem slíbila, je tu výsledek Vánočního dot votingu. Než se dostanu k výsledkům, zhodnotím službu jako takovou.
-
Proč máme Product Ownera
16.12.2013
O roli Product Ownera toho bylo napsáno hodně. Přesto však některé firmy nepochopily jeho význam a berou takového člověka jako administrativní sílu. Ostatně, kdo jiný by měl mít čas být týmu k dispozici a psát jasné a konkrétní User Story.
-
Role testera v agilním týmu
20.11.2013
Jedním z nejčastějších problémů, na které týmy při agilní transformaci narazí, je rozdílné vnímání rolí. V tradičním světě analytik dělá dopředu analýzu, vývojář to podle ní nakóduje a tester následně hledá chyby.
-
Shu-Ha-Ri aneb návrat k základům
5.11.2013
Agilní metody upadají více a více do vlastní pasti zdánlivé jednoduchosti. Jak se všeho co je agilní chytá více lidí, stává se z agilních metod běžná praxe, kterou se ohání kde kdo. A tak to přeci nemůže být složité, že. Ostatně co je na agilním manifestu nového. Jsou to staré známé věci, které se zdají být zřejmé až do té doby než se je pokusíte použít. A tak hned jak se vám něco z toho co Agile doporučuje nezdá, změníte to nebo rovnou vyhodíte.
-
Může být velká korporace agilní?
8.10.2013
A co to vlastně to agilní je… Když za agilní považujeme prostředí kde je jeden tým, jeden Scrum Master a jeden Product Owner, asi se jiné odpovědi než že ne nedobereme.
-
Thajsko - město Phrae
4.9.2013
Phrae je jedno z nejstarších měst v Thajsku. Leží ovšem mimo hlavní turistické trasy a tak zde nenajdete tolik západních turistů jako v okolí Chiang Rai nebo Lampangu. Ve městě je více starých dřevěných teakových domů, buddhistických chrámů i rezidencí.
-
Agile Prague Conference 2013 je již za pár dní – 16-17/9/2013
4.9.2013
a tak je na čase napsat, na co se můžete letos těšit. Ale než představím program, sluší se pro ty co konferenci neznají, představit i Agile Prague. Agile Prague Conference je první mezinárodní konferencí zaměřenou na agilní metody v Praze a tradičně patří mezi špičku co se programu týče. Je to již tradičně dvoudenní akce, kde se ve dvou paralelních sekcích dozvíte vše o Agilních metodách, Scrum procesu a Kanbanu, co jste chtěli vědět.
-
Scrum Gathering India
4.9.2013
Cestou z Vietnamu jsem se ještě zastavila v Indii. Musím přiznat, že Vietnam byl příjemnější. Výrazně klidnější a taky tam bylo o dost hezčí počasí :) Ale přežila jsem i cestu vlakem, takže tak zlé to nebylo. Až na ten nekonečný déšť.
Konference se zdá být o dost příjemnější než Agile India před asi rokem a půl. Také účastníci mají více představu o tom, co to je Agile a Scrum, polovina z nich jsou dokonce Scrum Masteři. I program je kvalitnější. Asi je to jako vždy o organizátorech.
-
Agile Coaching ve Vietnamu
21.7.2013
Není nad to spojit zábavu a práci. To dělám už několik let. Ale plně se mi to podařilo až teď, kdy jsem dostala šanci strávit dva týdny s týmy v Saigonu.
-
Agilní přístup podpoří vaše inovace
12.7.2013
Tradiční management, tak jak jsme ho okoukali z tovární výroby, je dnes již přežitý. To, co fungovalo ještě nedávno, v dnešní době globalizace selhává. Zákazníci chtějí všechno hned, často své požadavky mění, a firmy se tomuto prostředí musí přizpůsobit, jinak jejich místo na trhu zaujmou flexibilnější a rychlejší konkurenti. A není to jen o flexibilitě, termínech a ceně. Inovace se skloňují čím dál víc.
-
Thajsko - Země úsměvů
10.5.2013
Thajsko je nejpříjemnější a nejjednodušší asijská země pro samostatné turisty. Krásné pláže, úžasné památky a příjemní lidé. Ale není tomu tak dlouho, v roce 2010, se v Bangkoku rozhořela skutečná revoluce, ve které se střílelo, umírali lidé a vypalovaly veřejné budovy.
-
Prasat Phanom Rung - Thajsko
10.5.2013
Podél hranic s Kambodžou je více památek na slavnou Khmérskou říši. Opomeneme-li Preah Vihear, který je sice největší, ale obvykle kvůli ozbrojeným konfliktům mezi Thajskem a Kambodžou nepřístupný, je největším chrámem v této oblasti Prasat Phanom Rung.
-
Zajímavá místa v okolí Bangkoku - Thajsko
8.5.2013
I v okolí Bangkoku lze nalézt mnoho z atraktivních míst Thajska a ušetřit si tak tisícikilometrové nepohodlné přesuny. Naleznete zde možnost dobrého koupání, historické památky, národní parky a mnoho jiných zajímavostí.
-
Pattaya - Thajsko
7.5.2013
Pattaya leží asi 150 km jižně od Bangkoku na východním pobřeží Thajského zálivu. V Česku, a možná i na celém světě je to nejznámější thajské letovisko. Pattaya v podstatě stojí za novodobým rozkvětem celého Thajska. Nebýt dovolených amerických vojáků během války ve Vietnamu jen Buddha ví, jak by to tady všude dnes vypadalo.
-
Proč je Sprint Burndown omyl
7.5.2013
Slíbila jsem vysvětlení, proč je Sprint Burndown zbytečným overheadem a co dělat namísto něj. Tedy začněme tím, co by mělo být cílem – a tedy poznat, jestli tým ještě stihne dokončit User Stories, ke kterým se v rámci Sprintu zavázal.
-
Ostrov Ko Surin - Thajsko
21.4.2013
Národní park Mu Ko Surin zahrnuje pět Surinských ostrovů a okolní moře, které je vyhlášenou potápěčskou a šnorchlařskou destinací. Součástí parku je i jedna z nejslavnějších potápěčských destinací Richelieu Rock. Na ostrovech můžete spatřit endemického holuba nikobarského nebo mangrovníkového varana, moře je bohaté na ryby, korály i želvy.
-
Ostrov Ko Kradan - Thajsko
20.4.2013
Ostrov Ko Kradan má podle některých zdrojů nejlepší korálový útes v celé oblasti. Útes u ostrova skutečně je, k vidění jsou jak rybičky tak i nějaké korály. Samozřejmě jsme neměli sílu oběhnout celý ostrov, ale na dobrý útes to bylo skutečně málo. Dokonce i viditelnost ve vodě nebyla valná, tak 3 metry. Rozhodně to závisí na ročním období a počasí.
-
Nástroje omezují a svazují
20.4.2013
Než začnete diskutovat na téma, že nástroje jsou přece užitečné, podívejte se kolem sebe. Kolikrát jste slyšeli, že ten a ten systém je špatný? Že vám nedává to, co byste chtěli? Že musíte používat jeden a raději byste měli druhý? Že nemůžete věci dělat jinak, protože váš nástroj to neumožňuje? A čím větší je firma, tím více procesů a nástrojů vygenerovala.
-
Ostrov Ko Ngai - Thajsko
8.4.2013
Ko Ngai, nebo také Ko Hai (nebo jak to vlastně místní vyslovují) je docela hezký malý ostrov v Andamanském moři. Je dlouhý 4 km a široký jen 2 km. Hornatý vnitřek ostrova je porostlý nepřístupnou džunglí. Rezorty a pláže se nacházejí hlavně na východním pobřeží.
-
Ostrov Ko Sichang - Thajsko
6.4.2013
V severovýchodní části Thajského zálivu, jen 10 km od pobřeží, je ostrov Ko Sichang, oblíbený cíl jednodenních výletů z Bangkoku. S turisty, v drtivé většině místními, objedou za den veliké tuk-tuky okruh, zahrnující množství zajímavých míst. Tuk-tuk si můžete pronajmout hned v přístavu, jakmile vystoupíte z lodi. Je vám k dispozici celý den, a u všech pamětihodností na vás čeká.
-
Ostrov Ko Nang Yuan - Thajsko
5.4.2013
Ko Nang Yuan je malý ostrov (tedy spíš souostroví tří malých ostrůvků spojené písečnou kosou) poblíž Ko Tao. Ostrov, stejně jako jediný resort na něm je v současnosti v soukromých rukou. Před očima se mění z divokého místa s chatrčemi potápěčů v moderní rekreační středisko. Máte-li možnost, pokuste se na poslední chvíli urvat ještě něco málo z jeho půvabu a podmořských krás. Není jiné takové místo v Thajském zálivu!
-
Ostrov Ko Tao - Thajsko
2.4.2013
Ko Tao (někdy se také píše Koh Tao), v překladu „Želví ostrov“, je ostrov v jižní části Thajského zálivu. Před několika (asi 15) lety to byl ještě romantický ostrov s malými zapadlými rezorty na pláži a divokým vnitrozemím. V současnosti se na západní straně zaplnil obchody, bary a restauracemi podél celého pobřeží. Stále ale ještě působí na přicházející turisty přívětivě a přírodně.
-
Kukrit house - Bangkok, Thajsko
29.3.2013
Kukrit’s house je domeček bývalého ministerského předsedy Thajska MR Kukrita Pramoje, který žil v letech 1911-1995. Nachází se poblíž rušné třídy Sathorn. Je sice obklopený moderními výškovými stavbami, ale v rámci svého pozemku si přece jenom zachoval jakési soukromí.
-
Aksra theatre - Bangkok, Thajsko
24.3.2013
Aksra theatre je trochu přerostlejší loutkové divadlo, kde vždy tři loutkoherci vodí jednu loutku velikosti člověka a částečně tak vytvářejí svými pohyby i umělecký dojem celého představení. Vzniklo přenesením tradičního Joe Louis Theatre do nových prostor po zbourání původního divadla poblíž Lumpini parku.
-
Pratunam market - Bangkok, Thajsko
22.3.2013
Na rušné křižovatce, poblíž moderního obchodního centra Central world je thajštější obchodní centrum Pratunam. V několika patrech najdete upomínkové předměty, oblečení, boty, módní doplňky, šperky, perly, hodinky, potřeby pro domácnost a mnoho dalšího. Málokdo z turistů odsud odchází s prázdnou. Pratunam Centrum je něco mezi obchodním domem a tržištěm.
-
Wat Intharawihan - Bangkok, Thajsko
20.3.2013
Wat Intharawihan je živý chrám s ohromnou sochou stojícího Buddhy, obklopený úzkými uličkami s malými domky. Název „Big Buda“ zná každý taxíkář. Přesto, že je socha Buddhy přes 30 metrů vysoká, je mezi zástavbou domů a není dominantou Bangkoku.
-
Procesy a metriky deformují lidi
17.3.2013
Čím více chodím po firmách, docházím k tomu, že existuje jasná rovnice. Čím striktněji nadefinované máte procesy, tím méně je ve firmě inovace, otevřenosti, důvěry, motivace, iniciativy, spolupráce. Lidi sedí a čekají, až dostanou úkoly. Bojí se ozvat, starají se jen o to, jak naplní metriky. Produktivita klesá a čím více klesá produktivita, tím více metrik vzniká. Co neměřím, to neřídím.
-
China Town - Bangkok, Thajsko
16.3.2013
Bangkokské Čínské město se rozkládá v délce tří kilometrů od nádraží HuaLampong až skoro k Wat Pho, což je také náš doporučený směr prohlídky. Začínáte tak hned vedle Wat Traimit (s velkou zlatou sochou Buddhy). Projdete zajímavou čínskou bránou k velkému živému chrámu Chao Mae Kuan Im Shrine. Chrám je velmi rušný, věřící vykonávají dobré skutky, jako je třeba pouštění ptáčků z klecí, občas pálí falešné bankovky nebo zapalují petardy.
-
Songkran - Thajsko
14.3.2013
Songkran, Thajský Nový rok, nebo také Vodní festival, se slaví každoročně v dubnu, letos 13.-16.4. Nejen v Thajsku, ale i v okolních zemích je to událost roku, na kterou mají někteří volno i celý týden. I když určitě polovina bangkokčanů vyrazí na oslavy do svých rodných vísek, svérázné atmosféře ve městě to nijak neubere.
-
National Museum - Thajsko
12.3.2013
Bangkokské národní muzeum je umístěno v areálu bývalého paláce místokrále na severním konci Sanam Luang, poblíž Wat Phra Kaeo. Přestože je, jako většina asijských národních museí podle našeho vkusu trochu neuspořádané a zaprášené, není jeho návštěva ztrátou času. Jsou tu vystaveny památky z thajské historie i prehistorie, zejména však z období vlády krále Mongkuta (Ramy IV.), které věnoval jeho syn Chulalongkorn (Rama V.). Zajímavé jsou i exteriéry některých budov.
-
Lumpini park - Thajsko
10.3.2013
Lumpini je největší park v centru Bangkoku. Park, který je pojmenovaný podle rodiště Buddhy v Nepálu, nechal vybudovat král Rama VI. v roce 1920 na královských pozemcích. Socha tohoto krále je umístěna u vstupu blízko Silomu. Mezi místními je Lumpini park velmi oblíbený, chodí si sem odpočinout, o víkendech zde dokonce piknikují. Každý večer se v parku objeví velké množství běžících i ploužících se joggerů. Na několika místech probíhá spontánní aerobik ohromného množství cvičenců.
-
Thajsko - Co vás čeká v Bangkoku?
7.3.2013
Nejproslulejší thajské chrámy s pohádkovou atmosférou. Projížďky po všudypřítomných kanálech, kde se život jakoby zastavil před sto lety. Živá tržiště i supermoderní obchodní domy. Značkové zboží i napodobeniny. Poslední zbytky tradičních obydlí přímo v centru velkoměsta. Kulturní představení všeho druhu, travestity show i thajský box. A pro někoho i příležitost vybrat si manželku v nejbližším vykřičeném domě.
-
Ceny v Thajsku - Thajsko
6.3.2013
Přehled o cenách v Thajsku a krátký finanční průvodce pro první dny v Bangkoku. Průměrné ceny dopravy, stravování, vstupného a ubytování.
-
Snake farm - Thajsko
28.2.2013
Snake farm Pasteur (Hadí farma) je výzkumný ústav a stanice pro odběr hadího jedu. Pro thajské návštěvníky i cizince je přístupné malé muzeum, terárium a venkovní výběhy pro větší hady. Dvakrát denně se zde konají představení, při kterých vám předvedou své hadí miláčky. Na konci představení se můžete dokonce s některými z nich pomazlit.
-
Wat Traimit - Thajsko
27.2.2013
Wat Traimit je známý především sochou Buddhy, Phra Phuttha Maha Suwan Patimakon, která je celá, skrz naskrz ze zlata. Socha byla vytvořena někdy ve 13. století v Sukhothai, o čemž svědčí oválný tvar Buddhovy hlavy. Později byla omítnuta sádrou a přesunuta do Ayutthayi a potom do Bangkoku.
-
Wat Saket (Golden Mount) - Thajsko
23.2.2013
Wat Saket Ratcha Wora Maha Wihan je buddhistický chrám, jehož výraznou dominantou je tzv. Zlatá hora (Phu Khao Thong, Golden Mountain), jediná vyvýšenina v celém Bangkoku. Přestože se jedná o uměle vytvořený kopec, je seshora vynikající výhled na město. Za přijatelné vstupné lze vylézt vnitřkem horního čedí po úzkém strmém schodišti až na horní plošinu. Thajci se sem ovšem nechodí rozhlédnout po městě, ale pomodlit se.
-
Taling Chan - Thajsko
18.2.2013
Taling Chan floating market leží přímo v Bangkoku, takže je jeho návštěva časově i finančně nenáročná. A navíc, navštívíte zcela živý, autentický a neturistický plovoucí trh. Co na tom, že postupem času se jeho účel přesunul od vesnické výměny zboží k obvyklé víkendové thajské zábavě – dobře se pobavit, dobře se najíst. a eventuálně si při tom něco koupit.
-
Wat Arun - Bagkok - Thajsko
15.2.2013
Wat Arun neboli Chrám úsvitu je poslední z trojice nejvýznamnějších a nejstarších chrámů v Bangkoku. Je vysoký 80 m a je jako jeden z mála bangkokských chrámů vystavěn v khmerském stylu. (Tedy není to khmérská památka – ty jsou jinde.) Cesta na jeho vrchol je velice strmá, ale pohled stojí za to. V Bangkoku je vyvýšených míst pomálu. Z vrcholu je krásný rozhled na řeku Chao Phraya a provoz lodí. Také Wat Pho a Wat Phra Kaeo jsou jako na dlani.
-
Thajsko - Jihozápadně od Bangkoku směrem k Phetchaburi
12.2.2013
Tradiční plovoucí trhy v Damnoen Saduak jsou dnes již jen představením pro turisty, stále ještě ale velice barvitým a zajímavým. Phetchaburi je staré město, překypující historickými památkami a turistickými zajímavostmi.
-
Thajsko - Proč a kam na sever?
11.2.2013
Pro toho, kdo nehodlá strávit celou dovolenou ležením na pláži, je severní Thajsko jedinečná volba. Lze podniknout několikadenní treky k vesnicím horských kmenů. Čekají vás hory, lesy, kaňony, vodopády, jeskyně, rafting, jízda na slonech i starobylé chrámy říše Lanna. A také zlatý trojúhelník a dosud nezkažená příroda.
-
Thajské festivaly a slavnosti v roce 2013
10.2.2013
V Thajsku je po celý rok řada festivalů a slavnostní, některé mají ráz státního svátky někdy i s několika dny pracovního volna, jiné jsou jen regionální, ale přitahují řadu lidí z celého Thajska i zahraničních turistů. Podívejte se, co nás čeka v roce 2013.
-
Phetchaburi - Thajsko
8.2.2013
Phetchaburi je hezké městečko s mnoha památkami, majícími svůj původ hluboko v historii Siamu. Již při příjezdu vás upoutá dominanta města, čedí na stometrovém kopečku Khao Wang. Je to vlastně palácový komplex z poloviny 19. století, nazývaný také historický park Phra Nakhon Khiri. Na kopeček vede lanovka, u paláce běhají žebravé opice.
-
Všechno je o self-organized týmu
8.2.2013
Byla jsem si na na přelomu roku odpočinout na Filipínách. Potápění, krásné resorty na pláži. Ale proč o tom píšu. Jak jsem tak sledovala práci třeba Moniky, belgické manažerky prvního dive resortu kde jsme se objevili, nemohla jsem se zbavit dojmu, že tuhle práci bych prostě dělat nemohla.
-
Pohřeb princezny - Thajsko
7.2.2013
Jakoukoliv událost v královské rodině prožívá celý thajský národ. Smutek za zesnulou princeznu trval skoro celý rok a na pohřbu se sešly statisíce lidí. Co by se dělo, kdyby umřela důležitější osoba, nelze ani domyslet.
-
Horské kmeny - Thajsko
4.2.2013
Karenové, Hmongové, Šanové a kmeny Lahu, Lisu, Mien, Akhu, Padau a mnoho dalších, žijí podél hranic s Barmou. Často si dodnes zachovávají svůj jazyk, oblečení a zvyky. Nemají thajské občanství, ale thajská vláda se je snaží odvrátit od jejich tradičního života a zejména pěstování opia.
-
Makha Bucha ve Wat Phra Dhammakaya - Thajsko
3.2.2013
Buddhistický svátek Makha Bucha (Mača Buča), den úplňku ve třetím lunárním měsíci, se slaví na paměť Buddhova kázání před 1250 indickými mnichy. Thajci ho slaví v klášterech, aby tu vykonali záslužné činy, poslechli si kázání a účastnili se průvodu se zapálenými svíčkami okolo hlavní svatyně. Letos 11.3.2013.
-
Plovoucí trh v Damnoen Saduak - Thajsko
31.1.2013
Celé okolí Bangkoku je protkáno množstvím kanálů. Ty sloužily jednak pro odvodnění bažin jako u nás rybníky, ale také jako silnice mezi městy, vesnicemi a jednotlivými domy. Po vodě se jelo k sousedům, na pole i na trh. Ještě před sto lety se většina provozu v Bangkoku odehrávala na kanálech. Posledních dvacet let ale technický pokrok zatočil i s nimi. Kanály nahrazují silnice, lodě motocykly a auta.
-
Co když zákazníka zajímá jen termín dodání?
28.1.2013
I tak můžete být v pohodě agilní a implementovat Scrum principy. Scrum není jen pro projekty kde je zákazník ochoten se stát aktivní součástí vašeho týmu. Scrum proces vás učí, jak si najít řešení na problémy které máte, sami v rámci vašeho týmu.
-
Čínský nový rok
27.1.2013
Čínský nový rok je v Thajsku veliký svátek. Všechny čínské chrámy jsou slavnostně nazdobeny a v noci slavnostně osvíceny. V čínských chrámech je nabito. Ve velkých pecích pálí věřící falešné bankovky, na výstupky fasády v určených místech věší jakési střílecí šňůry. Zvýšení vlastní karmy je možno dosáhnout nějakým darem, nebo třeba vypuštěním „vězněného“ ptáčka z klece.
-
Bang Pa In - Thajsko
22.12.2012
Královský palác Bang Pa-In, známý také jako Letní palác, je palácový komplex na řece Chao Phraya, v minulosti hodně využívaný thajskými králi. Dnes je přístupný veřejnosti a jen zřídkakdy zde královská rodina pořádá nějakou slavnost.
-
Zajímavá místa v okolí Bangkoku - Thajsko
22.12.2012
I v okolí Bangkoku lze nalézt mnoho z highlightů Thajska a ušetřit si tak tisícikilometrové nepohodlné přesuny. Naleznete zde možnost dobrého koupání, historické památky, národní parky a mnoho jiných zajímavostí.
-
Proč jet do Thajska?
21.12.2012
Protože to je nejjednodušší asijská země pro samostatné turisty. Dobrá bezpečnostní a zdravotní situace, možnost zajištění ubytování ze dne na den, možnost stravování i v lokálních restauracích. Snadné cestování autobusy, letadly i vlakem. Volné cestování ve všech cenových hladinách.
-
Ko Similan - Thajsko
20.12.2012
Ostrovy v Andamanském moři patří nepochybně k nejlepším thajským rekreačním lokalitám. Kromě koupání poskytují dobré možnosti šnorchlování a občas i potápění. Jedna z nejlepších lokalit je souostroví Ko Similan. Nejjednodušší možnost, jak se na ostrovy podívat, je jednodenní šnorchlovací výlet, který má zastávky na několika ostrovech. Objednání výletu není nijak složité a zvládnete ho ze dne na den třeba v Thap Lamu. Výlet sám lze jen doporučit.
-
Chatuchak weekend market - Bangkok, Thajsko
18.12.2012
Chatuchak weekend market je největší a nejznámější bangkokský víkendový trh. Na jeho prohlídku si vyhraďte určitě celý půlden. Převážnou většinu nakupujících tvoří Thajci. A dá se tu koupit kromě aut snad cokoliv. Oblečení, obuv, nábytek, kabelky a batohy, čínský i thajský porcelán, upomínkové předměty, hodinky, bižuterie, knihy a mnoho dalšího.
-
Ayutthaya - Thajsko
14.12.2012
Ayutthaya byla založena ve čtrnáctém století a do svého vyplenění Barmánci v roce 1767 byla hlavním městem velké Siamské říše. Po celém městě a jeho okolí jsou rozesety více či méně rekonstruované památky na tuto slavnou dobu. A je jich tolik, že ani nemusíte studovat průvodce, ale stačí pouze jet na kteroukoliv stranu a potkáte jich hned několik. Třeba uprostřed rušné hlavní silnice.
-
Jak vypadá Scrum, jak Scrum Master, jak má Scrum Master motivovat tým a jak řídit produkt
11.12.2012
Jsou to zdánlivě nesourodé otázky, ale dalo by se říct, že po shlédnutí příslušných videí budete vědět, jak vlastně agilní metody fungují.
-
Domečky pro duchy - Thajsko
11.12.2012
Thajci jsou oficiálně buddhisté. Jsou ale také trochu hinduisté, animisté a pro jistotu se občas nebrání ikonám jakýchkoliv dalších náboženství.Jako ochranu před zlými mocnostmi musí mít každý objekt v Thajsku strážní domeček (San Phra Phum).
-
Ko Phi Phi Don - Thajsko
7.12.2012
Kdo by neznal romantický obrázek ostrovní šíje Ko Phi Phi Don, jeden ze symbolů Thajska, uváděný snad v každém průvodci. Nenechte se ale turistickými průvodci a fotografiemi zmást, skutečnost je trochu jiná. Místo romantického palmového háje a opuštěných pláží najdete hotely, resorty a stánky trhovců.
-
Ko Chang - Thajsko
6.12.2012
Ostrov Ko Chang (Ostrov Slon) se nachází „pouhých“ 320 km na východ od Bangkoku. Když dorazíte na pobřeží poblíž města Trat, uvidíte ho rovnou před vámi. Stačí nalodit se na přívoz a za půl hodiny jste na ostrově, z větší části pokrytém skutečným deštným pralesem.
-
Ban Krut - Thajsko
1.12.2012
V Thajském zálivu jižně od Prachuap Khiri Khan se rozprostírají dlouhé odlehlejší písčité pláže s malým množstvím turistů. Samozřejmě tomu odpovídá také řidší síť převážně jednoduchých resortů a absence vyspělých turistických služeb. Hned na začátku je nutno poznamenat, že i zde je moře částečně zvířené s dohledností 1 až 2 metry, a nové rezorty rostou jako houby po dešti. Za pár let to tu bude určitě vypadat jako v Hua Hin.
-
Hua Hin - Thajsko
29.11.2012
Asi tak 200 km od Bangkoku leží donedávna romantické typické thajské letovisko s docela hezkou písečnou pláží. Na prozatím nepřeplněné dlouhé pláži převažují Thajci, postarší Němci, ale jinak naprostá všehochuť. Před 10 lety to byli především backpackeři, ale u nich už není Thajsko v módě a tak jich ubylo. Kdo hledá romantiku osamocených pláží, musí jinam.
-
Protivládní demonstrace v Bangkoku
26.11.2012
Asi 50 tisíc demonstrantů svolaných promonarchistickou organizací nazvanou Pitak Siam (Zachraňte Siam) bylo v sobotu 24.11.2012 v centru Bangkoku rozehnáno policií za pomoci slzného plynu, 117 protestujících bylo zadrženo.
-
Thajsko a doprava
26.11.2012
Jo doprava, ono je to vše spíše doleva. Naše dlouholeté návyky při přecházení selhávají. Auta přijíždějí z opačné strany a představují tak náhlé a nečekané nebezpečí při přecházení. Některé pruhy šesti i osmiproudých ulic slouží odpoledne opačnému provozu než ráno.
-
Bangkok za 14835 Kč s Emirates v roce 2013
24.11.2012
Letecká společnost Emirates v rámci promo akcí na lety v roce 2013 publikovala i zajímavý tarif pro Bangkok.
-
Co vás čeká v Bangkoku?
23.11.2012
Nejproslulejší thajské chrámy s pohádkovou atmosférou. Projížďky po všudypřítomných kanálech, kde se život jakoby zastavil před sto lety. Živé trhy i supermoderní obchodní domy. Značkové zboží i napodobeniny. Poslední zbytky tradičních obydlí přímo v centru velkoměsta. Kulturní představení všeho druhu, travestity show i thajský box. A pro někoho i příležitost vybrat si manželku v nejbližším vykřičeném domě.
-
Kam v Thajsku k moři?
23.11.2012
Tropické křišťálově čisté moře, šnorchlování i potápění. Ale i špína, přelidněné pláže a žahavé medúzy. A vybrat si lokalitu je čím dál tím těžší. Ostrovy a ostrůvky, některé dnes již zničené turistickým ruchem, jiné s ještě nedotčenou přírodou, kde se můžete projíždět na mořském kajaku a na břehu pozorovat hejna okatých opic.
-
Nebezpečí návratů
22.11.2012
Když jsem před lety poprvé na chvíli navštívil potápěčský resort Murexu na ostrově Bangka, byl jsem nadšen. Přišlo mi to úžasné místo, krásná pláž, bungalovy, takový ten prototyp resort z katalogu cestovní kanceláře. Okolní potápění bylo také super, přišlo mi to místo, kam bych se chtěl někdy vrátit.
-
Taková menší anabáze s Lion Air
22.11.2012
Vždycky si říkám, že už mám dost zkušeností z různých organizací cest nejen do Indonésie a že už mě jen tak něco nezaskočí. A často se stane, že vše je jinak. Jako teď, když jsem se snažil koupit z Čech letenku s Lion Air.
-
Koh Larn - Thajsko
22.11.2012
Ostrov Koh Larn leží pouze 5 km od přelidněného střediska Pattaya. Rozdíl v čistotě vody na ostrově a u pevniny je ovšem obrovský. Dohlednost ve vodě může být i 5 m, z některých pláží se dá i šnorchlovat, a dokonce je občas vidět i spousta rybiček a nějaké korály.
-
Jomtien - Thajsko
22.11.2012
Profláklé thajské letovisko Pattaya s nepříliš dobrou pověstí a nehezkými plážemi sousedí na jihu s Jomtienem. Přesto, že Jomtien je dnes již vlastně součástí Pattaya, je o poznání hezčí, klidnější a čistší. Pokud si zde vyberete hotel, který vám bude vyhovovat, lze i Jomtien doporučit na pobytovou rodinnou dovolenou.
-
Agilní Metro, Gumoví medvídci a Niko-Niko
30.10.2012
Narazila jsem na jednu moc pěknou stránku s agilními praktikami. Agilní mapa metra – cestujte agilním metrem, dozvíte se vše možné i nemožné o agilních praktikách včetně historie jejich vzniku. Mapa agilních praktik je členěná do barevných tras zaměřených na nějakou oblast, každá zastávka se pak věnuje konkrétní praktice.
-
Jak se liší Agilní a Lean přístupy od klasických metod?
19.9.2012
Našla jsem o tom krásny článek. Článek popisuje na jednoduchém příběhu ze života pacienta, jak funguje klasický proces, kde plánujeme věci tak abychom zajistili stoprocentní efektivitu zdrojů. A jak se takový proces liší, když se na celý proces se díváme z pohledu zákazníka a optimalizujeme ho tak, aby měl nejkratší průchod systémem.
-
Jak si vyzkoušet Scrum v korporaci která není agilní
19.9.2012
Zavádět agilní metody ve velké korporaci je těžší. Přinejmenším musíte pro agilní přístup nadchnout větší množství lidí, což dá více práce. V podstatě máte dvě možnosti. Buď svoláte velký meeting a na něm oznámíte, že od teď je vaše firma agilní a vše tlačíte silou, nebo budete agilní metody stavět od jednotlivých týmů a necháte lidi, aby si sami vybrali, jakou metodikou projekty chtějí řídit.
-
Jak zabít Scrum
29.7.2012
Najdete spousty článků jak být agilní, jak Scrum úspěšně nasadit… ale ve spoustě firem řeší naprosto opačný problém. Jak zabít Scrum. Dělám si trochu legraci, ale občas to tak vypadá.
-
Je Scrum jen pro male firmy?
29.7.2012
Jak se poslední dobou pohybuji ve větších firmách, setkávám se často s názorem, že Scrum je jen pro malé firmy. Tak se pojďme podívat, co se tím v reálu myslí.
-
Na cestu – průvodce Západ USA (Národní parky)
1.6.2012
Jste-li milovníky dosud neponičené přírody a atmosféry divokého západu, vydejte se cestu po USA s třetím vydáním populárního průvodce řady Rough Guides „Západ USA“.
-
Ernakulam Shiva Temple Festival, Ernakulam, Indie (část 2.)
1.6.2012
V předchozím příspěvku jsem již psal o festivalu Šiva chrámu ve městě Ernakulam (Ernakulathappan Uthsavam). Je to pravdu zajímavá událost, a pokud máte možnost, tak ji rozhodně navštivte. Nejzajímavějším momentem celého festivalu je tzv. pakalpooram.
-
Ernakulam Shiva Temple Festival, Ernakulam, Indie (část 1.)
30.5.2012
Pravidelný festival Šiva chrámu ve městě Ernakulam (Ernakulathappan Uthsavam) se koná během tzv. období Malayalam Month Makaram (leden/únor). Festival trvá dlouhých 8 dní a přesné datum se každý rok mění.
-
XP2012 Malmo a GOTO Amsterdam
30.5.2012
Dvě konference a každá jiná. Těžko říct, čím to je. Asi organizátory. XP bylo v nedostavěném konferenčním centru za městem, ve kterém se účastníci ztráceli, jak jich bylo proti loňskému roku v Madridu málo. GOTO Amsterdam oproti tomu bylo moc příjemné. Pořádané v centru Amsterdamu, v krásné budově.
-
Knihovna cestovatele – Ostrovy krásy, lásky a lidojedů (díl první)
25.5.2012
Oceánie mě k cestování opravdu láká. Je to velmi zajímavý region, v mnohém mi přijde srovnatelný s mojí oblíbenou Afrikou. Ale mnohokrát jsem se do Oceánie nedostal. Většinou mé cesty skončí nejdále v Jihovýchodní Asii.
-
Thaipooya Mahotsavam Festival, Thrissur, Indie
25.5.2012
Začátek roku je v jižní Indii časem festivalů. Pokud zde v tuto dobu cestujete, je velmi snadné na nějaký festival narazit. Jedním z nich je také festival Thaipooya Mahotsavam, který patří mezi známé festivaly ve státě Kerala v jižní Indii.
-
To snad musí být telepatie
25.5.2012
Jak už vyplynulo z příspěvku o Kovalamu, byl jsem se tuto zimu opětně podívat do Indie. Cílem byla Jižní Indie, tedy přesněji její pobřeží od města Trivandrum až po Kochi, na otočku do Bangalore a pak rychle domů.
-
Úspěšnost agilních projektů
2.5.2012
Pro firmy, které s agilním vývojem nemají praktické zkušenosti, je jednou z nejdůležitějších otázek jak jsou agilní projekty úspěšné. První, na co si musíme odpovědět je úspěšnost IT projektů obecně. Jaká je? A jak se vlastně pozná úspěšný projekt?
-
Sběr čaje – Munnar, Kerala, Indie
27.4.2012
Několikrát jsem se v minulosti zamýšlel nad tím, jak se vlastně sbírá čaj. Až nyní, když jsem navštívil čajové plantáže v Munnaru v Jižní Indii, jsem tento proces poprvé viděl zblízka.
-
Knihovna cestovatele – Peru pod kůží
23.4.2012
Nikdy mě k cestování nelákala Jižní Amerika. Vlastně ani nevím proč, možná za to může neznalost španělštiny a také pocit, že je to vlastně maskované Španělsko. Vždyť španělská přítomnost a vliv je zde už od 16. století. Možné to je chyba, ale mám to prostě takto nastavené. Nebýt autorem knihy o Peru Vladimír Plešinger, tak bych ji minul naprosto bez zájmu. V tomto případě ale zvítězila zvědavost a do knihy jsem se začetl.
-
Ostrovy Bali a Flores, Indonésie
20.4.2012
Indonésie je skoro ideální země pro návštěvu. Je velmi tradiční, bohatá na původní kulturu a má také zajímavou přírodu. Rozdíly mezi ostrovy jsou často opravdu velké, což dělá Indonésii naprosto unikátní zemí.
-
Kovalam – příjemné překvapení Jižní Indie
16.4.2012
Do Indie se vracím po více než 10 letech. Z první návštěvy mě zůstal pocit, že bylo zajímavé Indii navštívit, ale k další bezprostřední návštěvě mě to nelákalo. Takže teď se vracím na místo činu, ale do jiné oblasti - na samotný jih.
-
Kanban
14.4.2012
Poslední dobou se stále častěji v diskusích objevuje Lean software development a Kanban. Problém s Kanbanem je, že Kanban vám v podstatě nic nenařizuje. Všechno si můžeme sami zvolit, sami rozhodnout.
-
Čínské rybářské sítě, Kochi, Kerala, Indie
13.4.2012
Jestliže cestujete po Indickém státě Kerala, nezapomeňte si prohlédnout zajímavou rybářskou techniku, kterou zde místní používají. Základem techniky jsou velké rybářské sítě zavěšené na dřevěné konstrukci, která zdánlivě připomíná velkého pavouka.
-
Příležitosti je třeba využívat
10.4.2012
Osobně mi přijde, že ze všech kontinentů je nejmíň stabilní Afrika. Může to být mylný pohled, ale mě to tak přijde. Relativně časté převraty, podivné občanské války, banditi.
-
Maroko, už je to tak dávno
3.4.2012
První exotická cesta, kterou jsem absolvoval, byla do Maroka. Je to už dávno, více než 10 let, kdy jsem vyrazil autobusem z Prahy do Barcelony, pak vlakem do Granady a následně přes Algeciras do Ceuty. Zde, již na africkém kontinentě, jsem pěšky došel do Maroka.
-
Teambuilding jinak
3.4.2012
Rádi cestujete, máte rádi letadla? Pak je tento teambuilding přímo pro vás. Formou zábavné hry si vyzkoušíte, jak se formuje tým, jak efektivně spolupracovat v rámci týmu, jak se organizovat, a jak komunikovat se zákazníkem. Zkusíte si organizovat celou firmu a vyzkoušíme si, jak se celý proces komplikuje, když na jednom projektu spolupracuje více týmů.
-
Lean metody ve vývoji softwaru
3.4.2012
Je to takový pěkný buzzword. Lean firma. Spousty velkých firem Lean principy implementuje, obvykle bez většího porozumění jejími zaměstnanci. Často to končí tím, že si udělají nějaké lístečky a jsou dostatečně Lean, tedy štíhlí. Jenže na to aby to přineslo nějaké výsledky, je stejně jako u agilních metod třeba porozumět filozofii.
-
Vyzkoušejte si něco nového
1.4.2012
Už jste zkoušeli všechno a nevíte co dál? Rádi byste uspořádali takový teambuilding na nějaké nové téma? Zkuste si postavit svou letištní halu, vyrobte letadla a začněte létat.
-
Agile Riga Day
1.4.2012
Rok se s rokem sešel, a tak jsem se zase objevila na Agile Riga Day, příjemné jednodenní konferenci v Lotyšsku. Letos se organizátorům podařilo zdvojnásobit počet účastníků, a rozrostli se na tři tracky.
-
Nemám rád slovo expedice
28.3.2012
Módním trendům podléhá všechno. I cestování. A tak každý v poslední době jede na expedici.
-
Nevěřím nikomu pod 100 ponorů
24.3.2012
Určitě jste to už sami zažili. S někým se potkáte, kdo básní o nějakém místě – jaké to bylo úžasné, jaké tam byly korály, že tam určitě musíte jet. Tak se tam nakonec vydáte a ejhle, vše je jinak.
-
Podvodní Maledivy
24.3.2012
O návštěvě Malediv jsme uvažovali již delší dobu. Ale vždy to na něčem ztroskotalo, většinou to bylo na ceně letenek. Až letos to vyšlo, kdy jsme se zde 10 dní potápěli v oblasti South Ari atolls.
-
Konference Agile India 2012
18.3.2012
Kolik z vás navštívilo konferenci zaměřenou na agilní metody v zahraničí, a kolik z vás v Indii? Cestuji ráda, takže se to zdálo být jako dobrý nápad. Navíc, chystala jsem se do blízké oblasti na dovolenou, tak proč ne :-)
-
Cure Salée, Niger
13.3.2012
O slavnosti Cure Salée jsem již jednou na těchto stránkách psal. Jedná se o jeden z nejzajímavějších festivalů Západní Afriky. Pro mě osobně to je jeden z nejsilnějších zážitků při cestách do Západní Afriky.
-
Vesnice na vodě Ganvié, Benin
7.3.2012
Ganvié je vesnice v Beninu (Západní Afrika), která leží na jezeře Nokoué blízko největšího beninského města Cotonou. Ganvié je postavena zcela na jezeře, jediný přístup je lodí po vodě.
-
Motivace
5.3.2012
Jak efektivně motivovat zaměstnance? Je to jedna z nejčastějších otázek které dostávám hned po tom jak implementovat Scrum. Dobrý Scrum Master by měl umět tým motivovat.
-
Mé oblíbené severní Sulawesi, Indonésie
3.3.2012
Indonéský ostrov Sulawesi mám opravdu rád. Jeho severní část jsem navštívil již mnohokrát a vždy se sem rád vracím.
-
Knihovna cestovatele – Na střeše Afriky
3.3.2012
Dívám se na krásné malby na stropě etiopského kostela Debre Berhan Selassie v Gonderu. Tento kostel na kraji města je opravdu nádherný. Sám jsem ho několikrát navštívil.
-
Potápíme se – Pulau Bangka, Indonésie
26.2.2012
Bangka je třetí potápěčskou oblastí v okolí Manada, které leží na severním cípu indonéského ostrova Sulawesi. A zase je trochu jiná, než blízký ostrov Bunaken či Lembeh Strait.
-
Potápíme se – Lembeh Strait, Indonésie
18.2.2012
Indonéský Lembeh Strait je vyhlášenou destinaci pro muck diving. Co to je a co zde můžeme vidět?
-
Několik důvodů proč rozdělit User Story
12.2.2012
Důvodů proč rozdělit UserStory může být hned několik.
Ten nejčastější je, že je moc velká a nevejde se do Sprintu. A protože základem Scrum procesu je pravidlo že tým vybere co během Sprintu dokončí a to na konci prezentuje zákazníkovi na customer demu, takovým UserStory které by dokončit nešly se musíme vyvarovat.
-
Kdo píše User Story? A kdo tasky?
11.12.2011
A jako pokračování v mém miniseriálu o agilních metodách, Scrum procesu a konkrétně User Stories je odpověď na otázku kdo píše User Story?
-
Super User Story, User Story a Epics
27.11.2011
Jak už jsem psala v minulém příspěvku, User Story musí vytvářet obrázek, být nezávislá, popsatelná, přinášet hodnotu, ohodnotitelná, malá a testovatelná – tedy v originále: Independent, Negotiable, Valuable, Estimatable, Small, Testable requirement (zkráceně “INVEST”).
-
Proč píšeme User Story?
3.11.2011
Proč v agilních a Scrum týmech píšeme User Story a proč nestačí jen tasky s popisem co se má udělat? K čemu je, že se držíme formátu „Jako Uživatel, chci Funkcionalitu abych dostal Business Value“? Není to zbytečné pořád dokola opakovat slovíčka ‘Jako’, ‘chci’ a ‘abych’? Může se to tak zdát. Pojďme se na to ale podívat od začátku.
-
Jak uspořádat konferenci
10.10.2011
Někdy před třemi lety jsem dostala nápad, že psát blog o agilních metodách nestačí a že by to chtělo uspořádat konferenci. A přivést ty všechny zajímavé lidi, které jsem na různých konferencích slyšela, do České Republiky a uspořádat podobnou akci v Praze.
-
Pozvánka na konferenci Agile Prague 2011
4.9.2011
Jak asi jako čtenáři tohoto blogu víte, pořádám v září konferenci zaměřenou na agilní metody. A protože jsem přes víkend napsala takovou pěknou pozvánku, přišlo mi škoda se o ni s vámi nepodělit.
-
Co zabilo Vodopád, může zabít i Agile
27.8.2011
Nedávno jsem narazila na zajímavý článek od Roberta C. Martina – What Killed Waterfall could Kill Agile. Dobře napsaný článek pojednává o tom, co se stane, když ve svém procesu a kultuře oddělíme pravomoc a zodpovědnost a umožníme vzniknout tzv. elitám, které sice rozhodují, ale zodpovědnost za neúspěch hází na jiné.
-
Překlad Agilního Manifestu
31.7.2011
Jednou z mých aktivit z poslední doby byla i spoupráce na oficiálním překladu Agilního Manifestu. Překlad již prošel diskuzí a review v užší skupině a je tedy nejvyšší čas podělit se s ním s českou agilní komunitou k dalšímu připomínkování.
-
Proč firmy přechází na agilní metody a Scrum?
23.7.2011
Co vede v současnosti firmy k zavádění agilních metod? Já jsem si vždycky myslela, že to bude efektivita, týmová spolupráce a větší zastupitelnost, že firmy nebudou se svým současným procesem spokojeni…
-
Agile Prague Konference
12.6.2011
Agile Prague je první konferencí svého druhu pořádanou v Praze s hlavními tématy zavádění agile a agilní komunikace. Na konferenci budou presentovat čeští i zahraniční speakeři, kteri se s Vámi podělí o své cenné zkušenosti. V rámci konferenci se budou pořádat nejen prezentace, ale i panelové diskuze a další volné diskuzní formáty umožňující přímou interakci mezi účastníky a přednášejícími.
-
Co si představíte pod slovem “Agilní”?
12.6.2011
Něco divného? Nového? Neznámého? Něco těžko definovatelného, asi jako tahle frogfish? Nebo se již agilní metody staly nedílnou součástí nejen vašich projektů, ale i života?
-
Burndown grafy
17.4.2011
Sice už jsem tu párkrát o burndown grafech psala, ale nedávno jsem rozšířila a opravila původní template, a nakonec, opakování je matka moudrosti, tak ho tu popíšu ještě jednou.
-
Agile Lean Europe network - ALE
14.4.2011
Další akcí evropského rozměru je určitě Agile Lean Europe network – ALE. ALE dal dohromady Jurgen Appelo, našel zástupce z jednotlivých Evropských zemí a inicioval diskusi na otázky zaměřené na lepší spolupráci jednotlivých komunit v rámci Evropy.
-
Fotky z březnového open café
11.4.2011
Březnové open café bylo organizováno formou “Lightning talks”, aneb 5ti minutové zamyšlení nad libovolným tématem z množiny agilních metodik.
-
Agile Lean Europe network – ALE – v Madridu
11.4.2011
Jurgen Appelo organizuje world café session přidruženou k XP 2011 konferenci v Madridu – květen 2011. Agilní asociace bude zastoupena na konferenci svými členy – Zuzi Šochová a Eduard Kunce.
-
Agile testing days
11.4.2011
Nedávno mě kontaktovali pořadatelé konference Agile Testing Days v Německu, a nabídli mi stát se ambasadorem konference. Takze Agile Testing days bude další konference na kterou se letos chystám, a z které se podělím o novinky agilního světa.
-
Open-Café: 4. května 2011, 18:30 v Al Cafetero
1.4.2011
Příští Open café bude již v květnu - bude organizováno formou ‘Lighting talks‘, tedy krátkých 10min příspěvků jednotlivých účastníků – včetně diskuze. Tématem může být cokoliv, agilní praktiky, zkušenosti, nové metody, doporučení, ... Je to jen na Vás.
-
Přijďte si zkusit Scrum – tentokrát v Plzni, 19.4.2011
1.4.2011
Žádné dlouhé povídání o tom, jak by to mělo teoreticky fungovat, ale dvě hodiny týmové práce s náročným zákazníkem (hmm, který zákazník není náročný, co?). Naštěstí formou hry, takže neriskujete svojí kariéru. Navíc pokec s lidmi, co agilní metody normálně používají.
-
Agilní praktiky XP – Kolektivní vlastnictví kódu
29.3.2011
Chcete-li mít tým potažmo SW firmu opravdu efektivní, musíte se řídit pravidlem, že nikdo nevlastní kód ani jeho část. Narážíte-li na námitky vývojářů že to nejde, neboť jen oni opravdu rozumí dané části aplikace a ostatní by jim to jen zkazili, není to nikterak neobvyklé. Stačí věřit tomu, že to jde a mít schopnost zavést týmové metody spolupráce. Třeba Scrum proces nebo agilní metody řízení softwaru.
-
Agilní praktiky XP - Coding Standard
10.3.2011
K čemu je takový coding standard dobrý? Tak rozhodně usnadňuje orientaci v rozsáhlých projektech.
-
Kdo je to Scrum Master? A kdo Product Owner?
11.2.2011
Chcete vědět co je podstatou role ScrumMaster a ProductOwner v rámci Scrum procesu? Tady je stručné shrnutí těchto rolí.
-
Agilní Asociace
1.2.2011
Cílem Agilní Asociace je zvýšit povědomí o Agilních metodách řízení, a vytvořit platformu pro sdílení informací a zkušeností z oblasti Agilních metod. Staňte se členy Agilní Asociace a pomozte nám podpořit agilní komunitu v ČR.
-
Přijďte si zkusit Scrum proces
29.1.2011
První akce nově vzniklé Agilní Asociace je workshop: Přijďte si zkusit Scrum. Vyzkoušejte si Scrum proces formou hry. Seznamte se s lidmi z firem co agilní medody a Scrum proces používají nebo o něm uvažují.
-
Ne - certifikační kurz na Scrum proces?
7.1.2011
Krize je pomalu za námi, firmy začínají zase investovat do vývoje nových funkcionalit a produktů a přemýšlí jak být rychlejší, flexibilnější, efektivnější. Jak být lepší než konkurence. A najdou agilní metody a Scrum proces. Ty organizovanější přijdou na to, že potřebují certifikaci, aby jim to opravdu šlo. Co je tedy certifikace v podání Scrum Aliance? Ty, co by čekali nějakou zkoušku či test, musím zklamat. Nic takového certifikace neobsahuje.
-
Agilní praktiky XP - Jednoduchý design
6.1.2011
V úvodním příspěvku o agilní metodě Extreme Programmingu jsem uváděla čtyři základní hodnoty: jednoduchost, komunikace, zpětná vazba, odvaha. Těchto základních hodnot se dociluje pomocí několika základních praktik.
-
Agilní vývoj aneb jak na Extreme Programming (XP)
14.12.2010
Oblíbenou metodou agilního vývoje softwaru je i Extreme Programming (XP). Na rozdíl od Scrum procesu, XP je více zaměřeno na jednotlivé praktiky než na konkrétní proces. Míří přímo na vývojáře a testery, a proto je často vnímáno více jako soubor praktik agilního vývoje či agilního developmentu, než metoda řízení projektů. Jednotlivé praktiky se velice často používají i v rámci Scrum procesu.
-
Retrospektiva - Časová osa
2.12.2010
V předchozích příspěvcích jsem doporučovala retrospektivu jako zcela zásadní praktiku agilních metod a Scrum procesu. Ideální je začít retrospektivu kolečkem, kde každý člen týmu identifikuje co se mu líbilo a co ne. Když už vás tento formát omrzí, můžete posílit vnímání reality tzv. hvězdou. Obě tyto metody nechávaly popis situací a pocitů až na retrospektivní meeting. Další metodou je časová osa, která dává možnost pojmenovat pozitivní i negativní události už v průběhu Sprintu.
-
Retrospektiva - Hvězda
24.11.2010
Jak již jsem psala, retrospektiva je asi nejdůležitější praktikou agilních metod a nedílnou součástí Scrum procesu. Protože, aniž byste se učili a vylepšovali a upravovali Váš proces, nikdy nebudete dostatečně agilní, ale ani efektivní, kvalitní a úspěšní.
-
Jak uvařit žábu
30.10.2010
Znáte tu historku o žábě? Žába, když jí hodíte do vroucí vody, tak z ní vyskočí. Když ji ale dáte do hrnce a ten pozvolna zahříváte, žába tu změnu ani nezpozoruje a v klidu se nechá uvařit.
-
Agilní metody a Scrum - Vypsané kurzy 2010
15.10.2010
Cílem kurzů na Agilní metody a Scrum proces je inspirovat účastníky best practice postupy nasazení agilních metod, získání znalostí o XP praktikách a Scrum procesu pro jejich úspěšné nasazení na projekt. Účastníci si během kurzu vyzkouší modelové situace a budou mít možnost diskutovat konkrétní případy z jejich praxe.
-
Scrum proces není všemocný
15.10.2010
Scrum proces se zdá být jednoduchou náplastí na všechny problémy. Nefunguje Vám tým? Začněte používat Scrum. Jste zahlceni byrokracií, Scrum Vás jí zbaví. Máte málo kvalitní kód, a pořád něco předěláváte? Netestujete? Zákazník není spokojen s tím, co dostal? Scrum má řešení. Tak se pojďme podívat, jak modelové firmy Scrum proces nasazují.
-
Co mi přineslo WebExpo 2010 – část 5
14.10.2010
Paul se věnoval tomu, jak prodávat Agile. Je dobré si uvědomit, jak se cítí project manager, jak obchodník a jak zákazník? Co jsou jejich cíle? Co potřebují a proč?
-
Co mi přineslo WebExpo 2010 – část 4
13.10.2010
Andrea začal svoji přednášku prohlášením: It’s not a technology which makes a difference. Tedy že technologie Vám k úspěchu nepomůže. Potřebujete něco víc. Leadership.
-
Co mi přineslo WebExpo 2010 – část 3
3.10.2010
WebExpo, tedy agilní sekce konference o které teď volně píšu zážitky, mi přineslo i překvapení, že někteří z přednášejících berou agilní praktiky velmi striktně.
-
Co mi přineslo WebExpo 2010 – část 2
30.9.2010
Abych pokračovala v načatém popisu Agilní sekce WebExpa kterou jsem pořádala. Hodně speakerů se zaměřovalo na proces učení, protože bez učení se nemůžete zlepšit, a nechcete-li se učit, nemá smysl dělat retrospektivu, být iterativní, v podstatě ani být agilní.
-
Co mi přineslo WebExpo 2010 - část 1
26.9.2010
WebExpo 2010 mělo letos oproti minulým ročníkům sekci zaměřenou na agilní metody. Když bych měla hodnotit úspěch agilní sekce, kterou jsem po programové stránce celou organizovala, myslím, že splnila má očekávání.
-
Pozvánka na WebExpo 2010
10.9.2010
Ráda bych Vám doporučila Agilní sekci na letošním WebExpu, kterou po programové stránce organizuji. Jedná se o v českých podmínkách unikátní akci, kterou by si neměl nechat ujít nikdo, kdo se o agilní metody zajímá.
-
Dva druhy lidí…
27.6.2009
Z pohledu managementu jsou jen dva druhy lidí. Jeden, který by se dal charakterizovat slovy ‘co neměřím, to neřídím‘, a pak ti, co se více než na nějaké striktní procesy a čísla spoléhají na svojí intuici a selský rozum. Skupiny jsou to zcela disjunktní, a přesto že spolu mluví, jen velmi těžko si opravdu rozumí.
-
Sardinie 2007
16.5.2009
Je to divný, ale rok se zase sešel a na začátku léta zní otázka, KAM LETOS! Exotika? Tam jsem byl a teď na to nemám, něco levnějšího,Chorvatsko? Ne. Prostě někam kde jsem ještě nebyl, ne moc daleko a nechci potkávat miliony lidí a překračovat lidi na pláži. SARDINIE!! Heuréka!
-
Agilia - neformální setkání příznivců agilních metod
9.5.2009
Agilia je neformální setkání příznivců agilních metod které pořádáme pod hlavičkou Agilního konsorcia každou druhou středu v měsíci. Potkáte různé lidi kteří se zajímají o nejrůznější agilní metody. Lidi z různých firem, různých prostředí.
-
Lidé - fotogalerie Bhútán
4.5.2009
Nádherná země, nádherní lidé. Tak jednoduše by se dala shrnout zkušenost s obyvateli himalájského království Bhútán. Následující fotogalerie přináší pár momentků z cesty po tomto kraji.
-
Národní park Royal Chitwan - fotogalerie Nepál
26.4.2009
Národní park Royal Chitwan National Park je malým nepálským zázrakem. Mezi jeho hlavní lákadla patří stáda nosorožců indických (přibližně 500 kusů) a bengálští tygři (přibližně 100 kusů). K vidění je ale spousta dalších savců, mnoho druhů ptáků a motýlů. Ve vodě číhají místní krokodýlové - gaviálové indičtí. Návštěvník se zde může projet i na slonech indických.
-
Na cestu - průvodce Řím
25.4.2009
Je těžké něco napsat k Římu. Nejúchvatnější město Itálie, centrum s více než dva tisíce let starou historií. Plné úchvatných uměleckých a historických památek. Město, kde můžete strávit týdny a stále budete mít co objevovat.
-
Letíme z letiště Mnichov
19.4.2009
Mnichovské letiště se stává mým oblíbeným. Když jsem z něj letěl poprvé, řešil jsem otázka, jak se tam nejlépe dostat. Zjistil jsem, že to je velmi jednoduché a možností je několik.
-
Na cestu - průvodce Provence a Azurové pobřeží
18.4.2009
Jedna z turisticky nejoblíbenějších oblastí Francie. Na jedná straně sněhem pokryté vrcholky Alp, na druhé straně Středozemní moře a vyhlášená Riviéra. Mezi tím jsou divoké a vysoké náhorní plošiny proříznuty kaňonem Verdon.
-
Sbohem letiště Praha?
18.4.2009
Tato informace proběhla snad veškerým tiskem. Letenky z letišť v sousedních zemích (a převážně na západ od našich hranic) jsou razantně levnější než z Prahy. Je třeba konstatovat, že to je pravda a platí to již několik let.
-
Na cestu - průvodce Paříž
13.4.2009
Paříž je jedna z nejzajímavějších a nejnavštěvovanějších evropských metropolí. Patří také mezi oblíbené destinace českých turistů – ať individuálních či cestujících organizovaně. Proto každého zajisté potěší obsáhlý průvodce Paříží.
-
Deset let na cestách
13.4.2009
Až na poslední chvíli ke konci minulého roku jsem zaregistroval, jak ten čas letí. Je to již více než 10 let, kdy jsem se vypravil na první exotickou cestu. A přitom mi to přijde, jako by to bylo včera.
-
Zavádíme Agilní metody agilně
11.4.2009
Jistě jste si už mnohokrát zkusili zavádět v praxi nějaké novinky. Obvyklý postup je začít prezentací, ukázat o čem nový způsob práce je, co jsou jeho výhody, jaká jsou očekávání.
-
Himalájské království - fotogalerie Bhútán
29.3.2009
Bhútán - jedno z nejkrásnějších míst v Asii. Díky své uzavřenosti před okolním světem, zůstalo Bhútánské království velmi tradiční. A zatím to stále platí. Při návštěvě je toho hodně k vidění - tradiční stavby, buddhistické chrámy, horská krajina.
-
Festival barev - fotogalerie Indie
21.3.2009
Oslava příchodu jara, nebo-li začátek Hólí, se v Indii slaví tzv. festivalem barev. Lidé si pomalovávají obličeje práškovými barvami, polévají se vodu či barví ostatní přítomné na ulicích. Panuje opravu veselá atmosféra.
-
Tance Juju - fotogalerie Kamerun
19.3.2009
Tance Juju jsou nedílnou součástí mnoha oslav v Subsaharské Africe. Juju představuje obecný termín pro tradiční africké duchy a přízraky a je spojován s tradičním animistickým náboženstvím. Existují jak dobrá Juju (Good Juju), která mají pomáhat léčit a přinášet štěstí, tak i zlá Juju (Bad Juju), která mohou vykonávat pomstu a způsobit neštěstí.
-
V zemi ledu - fotogalerie Antarktida
19.3.2009
Cesta do Antarktidy se vydařila. Počasí bylo nádherné včetně jednoho slunečního dne, který je v Antarktidě celkem výjímečný. Vítejte tedy v zemi ledu.
-
Workshop agilního řízení a metodiky SCRUM
18.3.2009
Ráda bych Vás pozvala na workshop agilního řízení a metodiky SCRUM. Kurz je plánován pro začátečníky a mírně pokročilé projektové manažery, produktové manažery, technické ředitele, analytiky, informační architekty a další.
-
Příběh MBA
2.2.2009
Nastal čas zase zhodnotit, co vše Vám může přinést MBA program. Business knowhow, kontakty, titul… Ale také i zajímavý pohled na změnu. Na to jak dělat prezentaci, jak přednášet. A jak ne.
-
Scrum v extrémních podmínkách
2.2.2009
Vraťme se k otázce pro jak velký tým a v jakých podmínkách lze Scrum proces použít. Ráda bych se podělila o svou poslední zkušenost se zaváděním Scrum procesu v té nejminimálnější představitelné podobě.
-
Jak fungují organizace?
16.1.2009
Narazila jsem na jeden velmi zajímavý článek který bych Vám ráda doporučila k přečtení. James G. March na jedné ze svých přednášek v Mexicu (1982) o organizacích a o tom, co je dělá funkčními uváděl velmi pěkný příklad.
-
GoogleDocs, Backlog a Burndown Graf
12.1.2009
O tom k čemu využít Burndown graf už jsme psala v minulém příspěvku. Template pro Microsoft Excel je k dispozici také. Nicméně takový Excel se špatně sdílí mezi distribuovanými týmy. Jednou z možností je použití nějakého komplexního online systému.
-
Reflection meeting
9.1.2009
Reflection meeting je další důležitou součástí Agilních metod. Vychází se z toho, že je v praxi těžké nastavit procesy napoprvé a bez dobré zpětné vazby od lidí co se jimi mají řídit. Agilní metody proto pracují v cyklu.
-
Scrum a virtuální týmy
8.1.2009
Máte ve Vaší firmě týmy v různých lokalitách? A dokonce v různých časových pásmech? Nebo využíváte pro práci často externisty? Dá se tedy Scrum který je přímo postavený na psychologii týmové spolupráce a kooperace, intenzivní komunikaci a sdílení informací použít v takto distribuovaném prostředí?
-
Scrum jako interní proces
28.11.2008
Určitě jste se setkali s jistou nedůvěrou zákazníků ke Scrum procesu. Takže co s tím? Otevřete-li si knihu Art of War od vojevůdce Sun Tsu, jedna z nabízených strategií je ...
-
IT Governance
13.11.2008
IT governance je poslední dobou oblíbeným buzzword. Definice jsou obvykle nic neříkající, těžko se definuje co to vlastně je. O to více mě překvapil článek Best practices for lean development governance.
-
Jak nejlépe sledovat aktuální stav úloh
9.11.2008
Systémy navržené na Scrum proces Vám samozřejmě dají všechny informace o aktuálním stavu, plánu, atd. nicméně často je to velmi komplexní řešení, jehož filozofii musíte přizpůsobit svůj Scrum proces, alespoň částečně. Každý produkt má své pro a proti.
-
Burndown graf template
5.11.2008
Jak na Burndown? Možností je několik. Můžete začít provozovat jeden z mnoha systémů na Scrum proces a Burndown graf se vám bude zobrazovat víceméně sám od sebe, v jedné z mnoha podob.
-
Studium MBA
23.10.2008
K čemu je dobré MBA? Rozhodně nečekejte, že se Vám po absolvování zvýší plat na dvojnásobek a stane se z Vás ředitel. Tyto doby, kdy stačilo zamávat titulem, jsou už za námi. Takže proč jít ve 30+ ještě něco studovat?
-
Kurzy o Agile a Scrum Čechách?
20.10.2008
Po přednášce na WebExpu - Agilní metody a Scrum jsem zaznamenala pár dotazů, jestli bych mohla doporučit nějaké kurzy Agile a Scrum v Čechách. Já osobně nemám s kurzy zkušenosti, nicméně zkusím tu iniciovat diskuzi na toto téma.
-
Halloween - starý svátek s moderní tradicí
14.10.2008
Halloween je jeden z nejoblíbenějších amerických svátků. Slaví se v předvečer svátku všech zesnulých, poslední říjnový den.
-
Burndown graf
10.10.2008
Burndown graf je výborným pomocníkem při vizualizaci výsledků. Na internetu najdete spoustu odkazů jak takový burndown může vypadat, spousta aplikací pro Scrum proces vám je budou přímo generovat.
-
Kdy je úloha dokončená?
8.10.2008
Jedním z nejčastějších problémů na které narazíte, budou diskuze kdy je úloha dokončená a co dělat když z nějakých procesních důvodů dokončit v rámci Sprintu nejde.
-
Vyhodnocení Sprintu
5.10.2008
Posledním krokem Sprint cyklu je vyhodnocení výsledků. Příslušný počet bodů za dokončené úlohy se odečte z produkt backlogu a ze zbývajícího počtu bodů a rychlosti týmu se upraví očekávaný konec projektu.
-
Slavnost Naghol aneb původní bungee jumping - fotogalerie Vanuatu
25.8.2008
Rituál Naghol (nazývaný též Nagol či N'gol či anglicky Land Diving) je na Vanuatském ostrově Pentecost provozován již po staletí mezi dubnem a červnem. Rituál na oslavu úrody sladských brambor (Yam). Tuto slavnost můžeme hrdě nazvat prapředkem dnešního extrémního sportu bungee jumping. Mladí muži, přivázaní lijánami za kotníky, skáčí z vysokých dřevěných věží. Místem jejich dopadu je prudký svah, kde se mužovo tělo díky lijánám zastaví těsně nad zemí. I tak je dopad docela tvrdý. To ale mladíkům nevadí, aby si slavnost pořádně neužili. Včetně všech vesničanů, kteří se slavnosti také zůčastňují.
-
Zapojení zákazníka - Customer demo
25.8.2008
Softwarové projekty často neodpovídají očekáváním zákazníka. A to i tehdy když jsou napsané podle specifikace. Ruku na srdce, určitě jste už někdy chtěli nějaký výrobek, popis přesně odpovídal, a když jste to nakonec získali či koupili, nějak to nebylo ono.
-
Festival v Mount Hagen - fotogalerie Papua Nová Guinea
24.8.2008
Každoroční festival (bývá v srpnu) v Mt Hagen je událostí, co stojí za návštěvu. Slavností se zůčastňuje pestrý mix kmenů z okolních papuánských hor. Je to jedna z mála příležitostí, kdy je možné vidět příslušníky místních etnik tradičně oblečené a předvádějící své rituály a tance.
-
Když je pohřeb víc než svatba
20.8.2008
Pohřební oslavy vrcholí. Na prostranství před domy mladící přivádějí několik vodních buvolů. Zvířata jakoby tušila co je čeká, se vzpouzejí a nechtějí jít. Nemají ale šanci. Postupně jsou dotažena na prostranství, kde jsou zabity jednou ranou nožem. Jako symbol úcty k zesnulému, jak symbol bohatství a prestiže rodiny.
-
Střední Amerika 2008
18.8.2008
Střední Amerika je pojem ve smyslu volné unie sedmi států, kde zrovna v žádném neprobíhá převrat či občanská válka. Platí se americkými dolary, ale pokud někde mají místní měnu, je snazší používat jí. Španělština se také hodí. Státy: Panama, Kostarika, Nikaragua, Honduras, El Salvador, Guatemala, Belize.
-
Střední Amerika – Kanál Panama
17.8.2008
'Canal' je pruh Panamy napříč americkým kontinentem. Je to 80 km dlouhý pás nevykácené džungle, kterou vede transkontinentální silnice, železnice a průplav. Uprostřed hrdinsky prokopaného Průplavu se rozlilo přehradou přizvedlé vnitrozemské jezero, ke kterému se zaoceánské parníky dostávají zvedány z obou stran Průplavu soustavou zdymadel, locks. Obrovské lodě jsou obvykle jen o centimetry užší než zdymadlo a protáhnout je bez potopení je lahůdkovou technickou atrakcí. Stará se o to vždy šest lokomotiv popojíždějících po kolejích kolem zdymadla. Táhnou loď na lanech a jejich mistrní stojvedoucí se dohadují vysílačkama, popojíždění neřídí žádný počítač. Vydržel jsem kolem kroužit tři dny, je na co se dívat.
-
Střední Amerika – Belize
16.8.2008
Angličtina, rum, pláže s palmami, výlety ke korálovým ostrůvkům kolem Placencie, kde se k barevnému podmořskému světu stačí probrodit. Přeslazené ananasy, nádherně líní Garifunové a lehce pracovití ztroskotanci z Evropy. A také fotogenická tmavozelená Mayská vrchovina tónovaná plantážemi kubánských pomerančů. Na úplném jihu je konec světa v podání zpustlého města Punta Gorda s komickou anglickou hodinovou věží uprostřed. I tady se ovšem spokojeně žije, chodí do školy ve slušivých uniformách, přistavuje patro k hotelu, čínské večerky jsou otevřeny dlouho do noci. Lze si popovídat v nějakém tom starém indiánském jazyku a potom zajít na pravou anglickou snídani.
-
Střední Amerika – Guatemala
15.8.2008
Fotogalerie z Guatelamy - starobylé město Antigua, jezero Atitlán, mayské ruiny Tikal.
-
Inicializační slavnost - fotogalerie Papua Nová Guinea
14.8.2008
Inicializační obřady jsou nedílnou součástí života domorodců z oblasti řeky Sepik. Konají se, pokud chlapec dospívá v muže či je postaven nový dům Tambaran (Haus Tambaran) - dům, který je přístupný pouze dospělým mužům. Život ve vesnici dostane jiný rytmus, všichni jsou oblečeni v tradičních oděvech, tančí v duchu starých zvyků. Přichází i příslušníci okolních vesnic, kteří se k slavnosti připojují. Na jednom místě je k vidění pestrý mix oděvů a masek podle příslušnosti k různým vesnicím.
-
Proces plánování - Sprint planning
13.8.2008
Podíváte-li se na běžné softwarové projekty, většina z nich končí daleko po naplánovaném konci. To je samozřejmě způsobeno několika faktory. Tím kdo plán dělá, nakolik je zkušený, nakolik umí odhadnout, co všechno bude potřeba naimplementovat, nakolik je obeznámen s procesem vývoje a samozřejmě kvalitou a spolehlivostí vstupní specifikace.
-
Sopka Tavurvur a zánik města Rabaul - fotogalerie Papua Nová Guinea
12.8.2008
Rabaul bývalo hlavní městem provincie East New Britain ve státě Papua Nová Guinea. Až do 19. září 1994. V ten den vybuchla sopka Tavurvur, která pokryla celé město včetně důležitého letiště sopečným prachem a de facto život ve městě zastavila. Dnešní hlavní provinční město je 20 kilometrů vzdálené Kokopo. Zničené městou Rabaul má díky permanentní aktivitě vulkánu Tavurvur zvláštní a neopakovatelnou atmosféru. Stejně jako vlastní sopka.
-
Proces plánování – Sprint pre-planning
10.8.2008
Je načase trochu popsat jak probíhá podle Agile a SCRUM plánování. Produkt backlog už máme definovaný, Story či jednotlivé úlohy jsou ohodnoceny body.
-
Divoký nat festival
10.8.2008
Naprosto šílená hlasitá hudba. Bubeník stále zrychluje a zesiluje údery do svých bubnů. Žena, která tančí na pódiu, upadá do transu a něco zběsile vykřikuje. Diváci jsou u vytržení a doslova ji visí na rtech. Náhle vše ustává. Žena se pomalu vrací do reality, hudebníci přestali hrát a odpočívají. Diváci jsou spokojeni. Duch se spojil s ženou-médiem a odpověděl na to, co diváci chtěli vědět.
-
Konstantní rychlost práce
9.8.2008
Dalším z klíčových prvků plánování je rychlost, kterou tým pracuje. Měří se samozřejmě na body, které si tým započítává za dokončené úlohy. Na začátku každého projektu budete mít pozvolný náběh, kdy se tým seznamuje s úkolem, specifikací, technologií a architekturou.
-
Do vnitrozemí po řece Sepik - fotogalerie Papua Nová Guinea
9.8.2008
Řeka Sepik je mezi cestovateli pojmem. Magická řeka, která se vine horami do tajemného vnitrozemí ostrova Nové Guiney. Neuvěřitelná tropická krajina, domorodé vesnice, tradiční rituály, příjemní domorodci. To vše můžete vidět, pokud se po řece vydáte.
-
Střední Amerika – Panama
9.8.2008
Panama je země Průplavu. Také k ní ale patří provincie Chiriquí. To jsou procházky bramborovými poli a džunglí kolem Vulkánu Barú. A potom zatoužíte se na masív vulkánu podívat z pláží malých opuštěných tichomořských ostrůvků v zálivu Chiriquí. Dobře se to vzpomíná na domov v průzračné zátoce chráněné palmovým hájem a korálovým útesem, kde do bílého písku padají kokosové ořechy a schovává se v něm chlupatý krab.
-
Krátké vývojové cykly - Sprinty
6.8.2008
Podíváte-li se na software development projekty, dost část se Vám stane, že nejsou dostatečně dobře časově odhadnuty. Samozřejmě částečně je to dáno špatnými odhady vývojářů.
-
Ohodnocení úloh body
5.8.2008
Jedním z těžko uchopitelných praktik Agilu je ohodnocení body. Ze zkušeností vím, že pochopení toho ‘co to vlastně ten bod je‘ a jak můžu ohodnotit úlohu něčím, co vlastně nemá pevnou jednotku, patří k nejsložitějším úkolům při zavádění Agile.
-
Produkt Backlog a ohodnocení úloh
4.8.2008
Na začátku každého projektu je nutné nějak formálně popsat požadavky na systém. Co se má vlastně udělat a jak. Přepsat uživatelské požadavky do trochu techničtějšího popisu, takže mu budou vývojáři rozumět. Agile v tomto kontextu pracuje s pojmem Backlog.
-
Sestavování týmu
3.8.2008
Je-li to možné, sestavte týmy dva a podpořte jejich soutěživost. Neměly by být ani moc malé – to by omezovalo znalosti a spolupráci v rámci týmu, ale na druhou stranu ani moc velké.
-
Velké vlakové dobrodružství
2.8.2008
Je skoro půlnoc, naprostá tma a tak alespoň poslouchám pravidelný rytmus, který vydává vlak v kterém se právě vezu. Vlak projíždějící africkou pustinou. Připadá mi to jako sen, ale přitom je to realita. Zvuky vlaku, přítomnost mých spolucestujících, teplo, vůně, prostě všechny vjemy mě utvrzují v tom, že jsem ve vlaku a navíc v Africe. Přemýšlím, kolik lidského úsilí stálo vybudovat trať po které jedu. Jak její přítomnost ovlivnila rozvoj celé oblasti?
-
Komunikace v týmu – osmotická komunikace
1.8.2008
Angličtina má pěkný výraz na vnímání komunikace na pozadí - Osmotic communication. Je to velmi efektivní způsob jak udržet všechny v obraze co se děje, a jak zajistit aby si vzájemně nabízeli radu bez formálního požadavku.
-
Za unikátní přírodou v národním parku Bale - Etiopie
31.7.2008
Průvodce mě najednou zastavuje a ukazuje do dálky. Pohledem těkám po pláni a najednou ho vidím. Před mnou běží etiopský vlk. Jedno z nejvzácnějších zvířat na této planetě. Přežívá ho posledních několik stovek kusů, z nichž polovina žije v národním parku „Bale Mountains“.
-
Jak z individualit udělat tým
31.7.2008
Také se Vám už stalo, že máte skupinu vzájemně nekomunikujících jedinců a potřebujete, aby se z nich stal tým v pravém slova smyslu, aby spolupracovali, radili si a učili se jeden od druhého? Jednou z metod jak stmelit skupinu lidí dohromady a udělat z nich tým je SCRUM.
-
Začínáme s Agile
30.7.2008
Jak to celé funguje? První krok v používání metodologie Agile.
-
Proč něco měnit?
29.7.2008
Zvyšování efektivnosti, kooordinace projektu aby byl dokončen včas. Jen dva malé příklady, kdy nám mohou metodologie Agile a SCRUM pomoct.
-
Řízení projektů v outsourcingu, Agile a SCRUM
29.7.2008
Agile a SCRUM - metodologie, které se nám v praxi při řízení outsourcingových projektů osvědčily nejvíce. V České republice nepatří tyto metodologie mezi nejrozšířenější.
-
Oslavy Timkatu v Lalibele - Etiopie
29.7.2008
Modlitby probíhaly celou noc. Postupně se začíná rozednívat. Okamžik, na který čekají všichni shromáždění věřící. Jakmile se objeví slunce, nastává vrchol oslav. Lidé se začnou polévat vodu, čímž si připomínají pokřtění Krista. Této události je svátek Timkat zasvěcen.
-
Hlavní město či hektické tržiště
27.7.2008
Poledne, horko a přesto jsou všude davy lidí. Proplétají se mezi auty na krajích silnic, chodníky jsou přeplněné. Atmosféru doplňují zástupy všech možných dopravních prostředků na silnicích. Atmosféra, která je typická pro Asii. Ale podobný mumraj se dá vidět i v hlavím městě Mali Bamaku.
-
Potápění v Thajsku - Ostrovy Similan
17.7.2008
Ostrovy Similan. Tropický ráj ukrytý v tropickém oceánu severozápadně od Phuketu v Thajsku. Devět granitových ostrůvků porostlých tropickou džunglí, obklopených průzračně čistou vodou tropického moře. Místo s nádhernými korálovými útesy plné ryb. Jedna z nejkrásnějších potápěčských lokalit na světě. Místo, které byste neměli minout.
-
Příroda Jižní Afriky – Botanická zahrada Kirstenbosch
3.7.2008
Světově proslulá Botanická zahrada Kirstenbosch patří mezi několik nejkrásnějších botanických zahrad na světě. Zahrada se rozprostírá na východním úpatí Stolové hory v Kapském Městě. Byla založena v roce 1913, profesorem Pearsonem. Najdete tu jak menší upravené zahrádky plné květin, bylin i stromů tak i přírodní prales zarůstající svahy Stolové hory.
-
Čáp Marabou
23.6.2008
Čáp Marabou je jedním z největších létajících ptáků na světě. Větší samci dorůstají až do výšky 1.5 m při váze 9 kg; s rozpětím křídel až 2.9 m. Samičky čápa Marabou jsou obvykle menší. Jsou to mrchožrouti a tak je jejich potravou skoro vše, co je v divočině k dispozici v živé či mrtvé podobě.
-
Na cestu - průvodce Francie
21.6.2008
V květnu vyšel v nakladatelství Jota nejobsáhlejší a nejpodrobnější průvodce po Francii na českém trhu. Na více než 1400 stranách najdete v 16 kapitolách popis jednotlivých regionů od severních oblastí se stopami válečné historie po provoněnou Provence, Azurové pobřeží na jihu a středomořskou Korsiku, od bretaňských a normandských břehů Atlantiku na západě po alpské velikány na hranicích s Itálií a Švýcarskem.
-
Chrámy Bangkoku - Erawan Shrine (San Phra Phrom)
16.6.2008
Erawan Shrine patří mezi nejpopulárnější Bangkocké svatyně. Je umístěn uprostřed moderního centra, mezi betonem dálnic a skywalkem, na rušné křižovatce. Navštíví ho denně stovky lidí, obětujících za lepší život, štěstí, lásku, úspěch. Drobné dary, které obětují chrámu, se kupí okolo hlavního oltáře. Často je to jídlo a pití, nejrozmanitější květy a kytice, ale i dřevění sloni.
-
Na cestu - průvodce Maroko
9.6.2008
V dubnu 2008 vyšel turistický průvodce Rough Guides po Maroku. Stejně jako další z řady průvodců Rough Guides v češtině obsahuje jako bonus kvalitně zpracované DVD obsahující další informace o oblasti a videoprůvodce.
-
North Shore – Vodopády Gooseberry
10.6.2008
Vodopády Gooseberry, které jsou často nazývány Bránou do North Shore oblasti, patří mezi nejnavštěvovanější v oblasti. Nachází se v údolí řeky Gooseberry, horní, střední i spodní vodopády jsou součástí Minnesotského Gooseberry Falls Státního parku.
-
Na cestu – průvodce Itálie
9.6.2008
V červnu vyšlo druhé aktualizované vydání turistického průvodce Itálií. Stejně jako další z řady průvodců Rough Guides v češtině obsahuje jako bonus kvalitně zpracované DVD obsahující další informace o oblasti a videoprůvodce. Průvodce přináší přehled historických, politických a kulturních souvislostí země, nabízí hodnocení ubytovacích a stravovacích zařízení všech cenových kategorií.
-
Májské centrum Xunantunich
6.6.2008
Xunantunich (v jazyce Májů Kamenná Žena) bylo hlavním ceremoniálním centrem Májské Říše, mezi roky 200 a 900. V době největšího rozmachu postihlo oblast zemětřesení, které zničilo část komplexu. Archeologové věří, že zemětřesení bylo jedním z důvodů následného opuštění města. Do současnosti se dochovalo šest hlavních náměstí obklopených více než 25 chrámy a paláci. Město Xunantunich se rozkládá na ploše 2.6km².
-
Boulders Beach - Kolonie tučňáků
26.5.2008
Boulders Beach je domovem rozrůstající se kolonie Tučňáků Afrických (Spheniscus demersus), známých také jako Tučňák Brýlatý. První 2 páry tučňáků se na Boulders Beach mezi městem Simonstown a Cape Point usadily v roce 1982.
-
Neobyčejné paláce - Sintra
19.5.2008
Sintra je jedním z nejkrásnějších míst Portugalska, jako z pohádky. Hlavní atrakcí je známý Palácio da Pena (Castelo da Pena) z 19. Století, ketrý je nejzachovalejším příkladem Romantické Portugalské architektury. Dalším highlitem je hrad Castelo dos Mouros, rekonstruovaný v 19. století. Z hradu je nádherný výhled do okolní krajiny národního parku Sintra-Cascais.
-
Maják Split Rock
12.5.2008
Jedním z highlitů North Shore je bezpochyby maják Split Rock. Maják byl dokončen U.S. Lighthouse Service v roce 1910. Split Rock maják se záhy stal ikonou státu Minnesota a patří k nejoblíbenějším a nejčastěji fotografovaným místům Minnesoty. V současnosti je maják zrestaurován do podoby z roku 1920.
-
Na cestu – průvodce Budapešť
10.5.2008
Průvodce Budapeští je dalším z řady průvodců Rough Guides v češtině. Jako obvykle obsahuje jako bonus kvalitně zpracované DVD obsahující další informace o městě a videoprůvodce. Průvodce je ucelenou příručkou cestovatele po Budapešti, obsahuje mapky centra, informace o dopravě, ubytování a cenách.
-
Májská Civilizace – Tikal
7.5.2008
Tikal (místo hlasů) je největším centrem Májské civilizace, umístěné uprostřed džungle, obklopené bujnou vegetací deštného pralesa. Tikal byl obydlen od 6. století před naším letopočtem až do 10. století našeho letopočtu. Tikal byl hlavním centrem politického, ekonomického, sociálního i vojenského života v Májském regionu.
-
Na cestu – průvodce Namibie, Botswana a Viktoriiny vodopády
30.4.2008
Turistický průvodce Namibie, Botswana a Viktoriiny vodopády, je dalším z řady průvodců Rough Guides vycházejícím v češtině. Průvodce obsahuje jako bonus kvalitně zpracované DVD obsahující další informace o oblasti a videoprůvodce. Průvodce patří k nejlepším příručkám pro cestování do této atraktivní Africké destinace. Přináší nezaujatý přehled historických, politických a kulturních souvislostí této země. Nabízí komplexní hodnocení ubytovacích a stravovacích zařízení všech cenových kategorií.
-
Bangkok - Chao Mae Tuptim Shrine
28.4.2008
Kromě nepřeberného množství Buddhistických chrámů najdeme v Bangkoku i spoustu domů pro duchy či Hinduistických a Animistických svatyní. Jedna z méně známých svatyň je v přízemí hotelu Nai Lert Bangkok (známý jako Swissotel) na Wireless Road (Witthayu Road). Svatyně se poměrně špatně hledá, ale návštěva rozhodně stojí za to.
-
Na cestu – průvodce Čína
27.4.2008
V polovině roku 2006 vyšel jeden z nejrozsáhlejších turistických průvodců Rough Guides po Číně, obsahující i sekci o Tibetu, HongKongu a Macao. Na bezmála jednom a půl tisíci stranách je zachycena veškerá rozmanitost této pozoruhodné země, jejíž kultura je nám vzdálená a zároveň na nás působí neodolatelným kouzlem.
-
Muscat - Omán
22.4.2008
Muscat, hlavní a také největší město Ománského Sultanátu, je ve skutečnosti pouze malou součástí skupiny měst rozprostírajících se v úzkém pruhu asi 40km podél moře v Golfském zálivu. Město nazývané Muscat je ve skutečnosti souměstí tří měst – Muscatu s opevněním a sultánským palácem, bývalou rybářskou vesnicí Matrah (Matruh), a komerčním a diplomatickým moderním centrem Ruwi. Zastavěná oblast vinoucí se podél moře je ze severu ohraničena skalnatými horami a z jihu nehostinnou a vyprahlou kopcovitou oblastí připomínající prvohory.
-
Na cestu – průvodce Vietnam
21.4.2008
V polovině února vyšel turistický průvodce Vietnamem. Stejně jako další z řady průvodců Rough Guides v češtině obsahuje jako bonus kvalitně zpracované DVD obsahující další informace o oblasti a videoprůvodce.
-
Chrámy Bangkoku – Wat Hua Lamphong
16.4.2008
Wat Hua Lamphong je krásně zdobený Buddhistický chrám. Naleznete ho na třídě Ramy IV., hned vedle Silom ulice. Chrám patří mezi novější Bangkocké chrámy, málo navštěvovanými turisty. Chrámový komplex se nachází v moderním centru, obklopen moderními budovami.
-
Na cestu - průvodce Portugalsko
6.4.2008
Koncem roku vyšlo druhé aktualizované vydání turistického průvodce Portugalskem. Stejně jako další z řady průvodců Rough Guides v češtině obsahuje jako bonus kvalitně zpracované DVD obsahující další informace o oblasti a videoprůvodce. Průvodce přináší přehled historických, politických a kulturních souvislostí země, nabízí hodnocení ubytovacích a stravovacích zařízení všech cenových kategorií.
-
Moderní galerie - Minneapolis Sculpture Garden
3.4.2008
Minneapolis Sculpture Garden se nachází přímo naproti galerii moderního umění Walker Art Center. Zahrada rozprostírající se na ploše 11ti akrů je společným projektem Walker Art Centra a společnosti pro správu parků a rekreačních oblastí města Minneapolis. Je to také největší městská plocha svého druhu v celé zemi. Zahrada bývala propojena s přilehlým Loring parkem, ale stavba dálnice I-94 v šedesátých letech rozdělila park na dvě části.
-
Přelidněná Bangladéš, aneb krátké představení země
30.3.2008
Bangladéš nepatří mezi typické turistické destinace. Ani u těch návštěvníků, kteří se pohybují v blízkém regionu a navštěvují sousední Indii či Myanmar z druhé strany. Není se o divit. Bangladéš má pověst chudé přelidněné země, kde není moc co k vidění. Je to pravda a nebo jen historicky zakořeněná představa?
-
Na cestu - průvodce Keňa
26.3.2008
Koncem roku vyšlo druhé aktualizované vydání turistického průvodce Keňa. Stejně jako další z řady průvodců Rough Guides v češtině obsahuje jako bonus kvalitně zpracované DVD obsahující další informace o oblasti a videoprůvodce. Průvodce patří k nejobsáhlejším příručkám pro cestování do této oblíbené destinace Východní Afriky. Přináší nezaujatý přehled historických, politických a kulturních souvislostí této země i stav zdejšího životního prostředí. Nabízí komplexní hodnocení ubytovacích a stravovacích zařízení všech cenových kategorií.
-
Africké Safari
24.3.2008
Největší koncentrace divokých volně žijících zvířat je v Africe. Je tomu již po dlouhou dobu, kdy se Afrika stává každoročně cílem mnoha cestovatelů, kterým příroda učarovala. Mezi nejlepší destinace patří Východní a Jižní Afrika. Na výběr je mnoho míst, kam vyrazit. Keňa či Tanzanie, Zambie či Zimbabwe, Namibie či Botswana nebo moderní Jižní Afrika. Žádná z těchto zemí nebude pro návštěvníka zklamáním.
-
Ostrov čaje Srí Lanka, aneb krátké představení země
17.3.2008
Cejlon aneb ostrov Srí Lanka. Malý ostrov v Indickém oceáně s významným jménem. Vždyť kdo by neznal Cejlonský čaj.
-
Unikátní příroda Madagaskaru
11.3.2008
Madagaskar - magický ostrov v Indickém oceánu. V dávné minulosti byl Madagaskar součástí Afrického kontinentu. Ležel přibližně v oblasti Somálska, odkud se před 165 milióny lety odtrhl a posunul se na východ do Indického oceánu. V tuto chvíli zde začala evoluce rostlin a zvířat, která šla vlastní cestou. Tím se stal Madagaskar světově známým.
-
Cesta na jih - fotogalerie Argentina
10.3.2008
Fotogalerie z argentinské částí "Cesty na jih". Začínáme na ledovci Perito Moreno, následuje národní park Fitz Roy, jezero Bariloche, město Cordoba, vodopády Iguacu a Buenos Aires.
-
Knihovna cestovatele - Sex v pěti dílech světa
8.3.2008
Při cestování po světě se zajímáme o památky, historii, zajímavá etnika. Tato kniha nabízí zcela odlišný pohled na svět kolem nás, po kterém tak rádi cestujeme. Hlavním tématem je milování a sex, tak jak je praktikován na pěti kontinentech.
-
Cesta na jih - fotogalerie Brazílie
5.3.2008
Fotogalerie z brazilské částí "Cesty na jih". Začínáme u světoznámých vodopádů Iguacu, následují města Paranagua a Curitiba, Araukarie a skály Velha, národní park Itatiaiam, města Parati a Rio de Janeiro a také hlavní město Brasilia.
-
Tuaregové, lidé z pouště
3.3.2008
Třebaže poušť Sahara je velmi nehostinné místo, i zde žijí lidé. Najdeme zde pouze jediné etnikum, které zde dlouhodobě vydrželo žít a stále zde žije. Tím jsou Tuaregové. Tuaregové jsou nomádi, vlastnící stáda velbloudů, kteří mluví svým Berberským jazykem. Tradičně zajišťovali dopravu zboží přes celý Sahel od Mauretánie až po Súdán či z Alžíru až po pobřeží Guinejského zálivu.
-
Knihovna cestovatele - Koza, která žere hady
2.3.2008
Třebaže doba velkých cestovatelských objevů je za námi, jsou okamžiky a místa, která nám i v dnešní době dokáží připravit zajímavá překvapení. A právě o hledáních těchto míst je následující kniha. Nejdříve se vydáme do hor severovýchodní Kambodži pátrat po tajemném savci lingovi, abychom se v zápětí přesunuli na ostrov Borneo za etniky Punan a Merap.
-
Cesta na jih - fotogalerie Chile
2.3.2008
Fotogalerie z chilské částí "Cesty na jih". Proletíme se nad Andy, navštívíme ostrov Magdalena, město Punto Arenas, národní parky Torres del Paine, Huehuerque a Coquillo, vulkány Osorno a Villarica, nesmíme minout hlavní město Santiago de Chile a přes město Valparaiso pokračujeme do Argentýny.
-
Za přírodou Venezuely
1.3.2008
Fotogalerie z cesty po Venezuele, která překvapuje svoji nádhernou přírodou.
-
Cesta na jih - fotogalerie Uruguay
1.3.2008
Fotogalerie z uruguayské částí "Cesty na jih". Při krátké návštěvě navštěvujeme město Colonia.
-
Káhirský velbloudí trh - Egypt
24.2.2008
Není trh jako trh. Blízko egyptské Káhiry se nachází velký velbloudí trh. Je to místo, kam se každý den za obchodem sjíždějí desítky obchodníků s velbloudy. Nejedou sami, ale samozřejmě se svými velbloudy, které chtějí prodat.
-
Magická poušť Sahara
24.2.2008
Neskutečné horko. Kilometry daleko žádný stín, kam by se dalo schovat. Písek či kámen. Najednou se přižene vítr a drobného prachu a písku jsou plné obličeje. Tak to je poušť. Může být takové nehostinné místo vůbec krásné? Ano, nejenom že může, ono i krásné je. Každá poušť má svoji podmanivou krásu. Platí to i o Sahaře, největší poušti na zeměkouli.
-
Na vrchol Pik Lenina - Kyrgyzstán
22.2.2008
Výstup na vrchol Pik Lenina s výškou 7 134 m.n.m se podařil.
-
Peru, Bolívie - 2007
22.2.2008
Peruánské a bolivijské altiplano je blízko Slunci. Jeli jsme se přesvědčit, Inkové to věděli už dávno a jsou tam dodnes. Touláme se od tajemného Machu Picchu až po Salar de Uyuní, kde končila pouť Butch Cassidy a Sundance Kida. Trochu jsme se rozhlédli i po okolí. K Tichému oceánu v Arice, co je dnes už Chile, na vrchol šestitisícovky Huana Potosí nad La Pazem, na okraj bolivijského Pantanalu a Amazonie a při přesedání se nadechli brazilského temperamentu v Sao Paulu.
-
Různobarevná poušť Sahara - Egypt
21.2.2008
Poušť Sahara je v Egyptě velice rozmanitá. K vidění jsou zde krásné písečné duny, jako na správné poušti. Ale navíc je zde ještě poušť černá a bílá s bizardními krajinými útvary.
-
Cesta na jih
21.2.2008
Cesta vedla po chilsko argentinské hranici z Punta Arenas do Santiaga, napříč Argentinou do Buenos Aires, kolem vodopádů Iguazú do Brazílie a končila v Rio de Janeiru. Dálkové lety Air France, místní po Chile a Argentině LAN Chile. Také Aerolineas Argentinas, prosím, pokud můžete, vyhýbejte se jim. TAM Brasil výborné.
-
Čína 2001
18.2.2008
Pohodlně se usaďte a přeneste se do Číny, do Pekingu, Šanghaje, X'ianu (psáno X'ian, čteno Šian), Kunmingu, Guingu a Honk Kongu. Je červen 2001.
-
Hliněné hrady etnika Somba
18.2.2008
Pohoří v severozápadním Beninu u hranic s Togem skrývají samá překvapení. Pomineme-li známý národní park De La Pendjari, za zmínku rozhodně stojí hliněné hrady etnika Somba. Lidé Betamaribé, všeobecně nazývané jako etnikum Somba, žijí jihozápadně od města Natitingou na pláních Boukoumbé těsně u hranic Togem a jihovýchodně okolo města Perama. Příslušníci tohoto etnika jsou převážně zemědělci a tak žijí uprostřed svých obdělaných polí.
-
Životodárná řeka Niger
14.2.2008
Největší řekou Západní Afriky je řeka Niger. Pramení v pohoří Fouta Djalon ve státě Guinea, kde se vydává na 4160 km dlouhou pouť přes státy Mali, Niger, Benin a Nigérie až do svého ústí v Guinejském zálivu. Trasa řeky tvoří ohromnou křivku, které se říká Nigerský ohyb (anglicky Niger Bend či francouzsky Boucle du Niger). Po celé délce toku je řeka zdrojem obživy pro mnoho lidí a zvláště ve státě Mali, kde se dotýká hrany Sahara, je její životodárný význam asi největší.
-
Mexiko 2004
26.1.2008
Cestopis z cesty po Mexiku. Navštívíme Mexiko City, pyramidy v Teotihuacánu, město Pueblo, riuny Paneque, město Tulum na břehu Karibiku, letovisko Cancun a známé pyramidy v Chichén Itzá.
-
Venezuela 2003
26.1.2008
Deník z cesty po Venezuele. Během cesty se plavíme po Orinoku a jeho přítocích kolem Cerro Autana - posvátné hory indiánů Piaroa, navštěvujeme Canaimu a nejvyšší vodopád světa Salto Angel, letíme přes Gran Sabanu, zdoláváme stolovou horu Roraima, bojujeme s moskyty v deltě Orinoka a lížeme si rány na korálových ostrůvcích Los Roques ...
-
Za přírodou Patagonie
25.1.2008
Fotogalerie z cesty po argentinské a chilské Patagónii.
-
Cesta do Afghánistánu
25.1.2008
V listopadu minulého roku jsem navštívil Afghánistán. A tak bych se chtěl se čtenáři podělit o mé zážitky z této zajímavé země.
-
Patagonie 2006
24.1.2008
Deník z cesty po argentinské i chilské Patagonii. Úvodem pro zahřátí zalétáme k vodopádům Iguazú, poté se přesunujeme rovnou do Ohňové země, od nejjižnějšího konce amerického kontinentu pak postupně navštěvujeme národní parky Torres del Paine, Los Glaciares s ledovcem Perito Moreno a skalními věžemi Cerro Torre a Fitz Roy, absolvujeme nekonformní přechod zelené hranice mezi Argentinou a Chile kolem kontinentálního ledovce Campo de Hielo Patagonico Sur, projíždíme jižní část pověstné Pinochetovy silnice Carretera Austral a cestu zakončujeme v malebném pacifickém přístavu Puerto Montt.
-
Fotogalerie z Afghánistánu
24.1.2008
Několik málo fotografií z mé cety do Afghánistánu.
-
Let's go Honduras
23.1.2008
Honduras je překrásná malá země, kde se prolínají tři velké světy. Prvním z nich je divoká příroda, druhým karibské moře a třetím jsou památky starých Mayů. Tento zatím ještě ne moc známý stát Latinské Ameriky je obklopen jak Tichým tak i Atlantickým oceánem a hraničí se státy Guatemala, Nikaragua a Salvador.
-
Fotogalerie z cesty "Uzbekistán 2006, aneb na Hedvábné stezce"
23.1.2008
Fotogalerie z cesty po Uzbekistánu.
-
Království v horách Mandara
23.1.2008
Hory Mandara na severovýchodě Kamerunu jsou oblíbenou turistickou destinací. Není se čemu divit. Pestrý etnický mix, zajímavé horské vesničky, úžasné scenérie jsou jen ta největší lákadla, která zvou k návštěvě. Sever Kamerunu je zcela odlišný od jižní části země. Jih již zcela patří do rovníkové Afriky se svými deštnými pralesy, kdežto sever leží na konci Sahelu neboli subsaharské Afriky, kde jsou spíše savany a obecně sušší klima. Přejezd z jedné části země do druhé je vidět na první pohled.
-
Nešvary a nepochopení Standup meetingu
30.10.2015
Standup meeting je tak jednoduchý že by se dalo říct, že je zbytečné o něm psát blog. Ale čím víc týmů vidím, tím důležitější mi přijde si to celé zopakovat. Takře jak ve Scrumu dělat správně Standup meeting?
-
Fotogalerie z cesty do Peru
22.1.2008
Fotografie z krátké cesty do Peru. A kam se podíváme? Do historického města Cusco, na náhorní planinu Altipláno, k jezeru Titicaca a plovoucím ostrovům Los Uros a samozřejmě k nejznámější incké historické pamtátce, k legendárnímu městu Machu Picchu.
-
Rychlost, krása a smrt
22.1.2008
Horko, sluneční žár, písek. Rovná pláň kam až oko dohlédne. Nehostinná krajina. Vždyť je to taky poušť. Poušť pouští – Sahara. Přesto je zde život.
-
Největší svátek Západní Afriky Cure Salée
18.1.2008
Jedna z nejznámějších slavností v Západní Africe je každoroční svátek Cure Salée (Léčba solí). Každá etnická skupina nomádů má své vlastní oslavy tohoto svátku. Za nejznámější jsou považovány oslavy etnika Wodaabé (nazýváni též Bororo), které se konají během měsíce září v blízkosti městečka In-Gall v severovýchodním Nigeru.
-
Fotogalerie z cesty do Chile
18.1.2008
Fotografie z cesty do Chile. Cesta do Chile byla kratší a tak navštíme jen pár míst, o to jsou ale zajímavější. Začímáme u vulkánů Parinacota, Pomerape a Sajama, následují města Putre a Arica.
-
Život v deštném pralese
17.1.2008
Hustý deštný prales. Přítmí. Bodavý hmyz, mravenci, pijavice. Vlhko a horko, neprostupný terén, občas potok, bažiny. Možnost setkáni s hady, ale také nevyzpytatelnými pralesními slony či jinými savci. Kdo by zde chtěl žít? Místo skoro nejméně vhodné k životu. Přesto zde žijí lidé - Pygmejové.
-
Fotogalerie z cesty do Bolívie
17.1.2008
Fotografie z cesty do Bolívie. A kam se v Bolívii podíváme? Začneme u jezera Titicaca, následuje město La Paz, solná poušť Salar de Uyuni, ostrov Isla Pescado, gejzíry Termas de Chalviris, města Potosi a Coroico, řeky Rio Yacuma a Rio Beni a cestu zakončíme v Valle de la Luna La Paz.
-
Pohostinný Írán, aneb krátké představení země
19.3.2007
Írán je krásná země s pohostinnými lidmi. Stačí krátká návštěva, aby si toto návštěvník uvědomil. Pobyt v Íránu rozhodně neodpovídá představám, které by člověk mohl získat z našich sdělovacích prostředků.
-
Horské kmeny severního Laosu
9.4.2007
Laos je sám o osobě multietnická země, kde se mixuje mnoho etnik a místních jazyků. Pokud se dostaneme do hor v oblasti tzv. zlatého trojúhelníku, místa kde se potkávají Laos, Thajsko a Myanmar, situace je ještě pestřejší. Oblast obývají tzv. horské kmeny, které sem přišly z Tibetu a Jižní Číny. Ti se liší jazykem, zvyky a oblékáním od většinové laoské společnosti žijící v nižších polohách. Příslušníci těchto etnik žijí velmi tradičním životem stejně jako před staletími.
-
Druhý ročník konference Agile Prague
8.8.2012
Nechceme, aby konference byla jen o tom, že lidi přijdou a budou poslouchat přednášky. Všichni víme, že zkušenost je lepší než teorie a proto v rámci této dvoudenní konference bude mnoho workshopů a praktických ukázek jak agilní principy a metodiky aplikovat v praxi.