Nezatříděné odkazy.
-
Křivoklát: Knížecí advent na Křivoklátě (www.infoglobe.cz) 11.12.2013
Královský hrad Křivoklát bude oděn do slavnostního vánočního roucha, které si ponechá až do 12. ledna 2014.
-
Dolní Rakousko: Annaberg - zahájení lyžařské sezóny (www.infoglobe.cz) 11.12.2013
I když zima zatím pouze začala, několik lyžařských středisek právě v těchto dnech otevírá své sjezdovky. Přesto, že zatím spouštějí pouze část přepravních zařízení, lyžováníchtivých návštěvníků mají dost i v tomto uspěchaném adventním čase.
-
ČR: Novohradské hory - přechod úchvatného pohoří I. (www.infoglobe.cz) 9.12.2013
Bujanov
Chceme-li panenskou přírodu a četné kulturně-historické zajímavosti Novohradských hor prozkoumat opravdu důkladně, začneme cestou na železniční stanici v Bujanově. Během víkendů zde od května do září můžete navštívit muzeum věnované provozu první koněspřežné dráhy v Evropě. Za symbolické vstupné se z vystavených fotografií, dobových dokumentů a srozumitelného výkladu slečny průvodkyně dozvíte mnohé o historii dráhy, která od 1. poloviny 19. století spojovala České Budějovice s Lincem.
Pouť na Svatý Kámen
Po muzejní exkurzi se vydáme na první, přibližně 20 km dlouhou část naší túry. Žlutá turistická značka nás přímo od kolejí dovede částečně zarostlou polní cestou, přes rychlostní silnici E55, až ke zřícenině hradu Louzek, odkud se nám nabídne částečně zastíněný výhled do malebného údolí řeky Malše.
-
Praha: Kluziště na Ovocném trhu (www.infoglobe.cz) 9.12.2013
Oblíbené venkovní kluziště v centru metropole je otevřené všem bruslařům. Děti i dospělí si tak zase mohou zařádit v samém centru Prahy. Ledová plocha o rozměrech 14 x 30 metrů je návštěvníkům k dispozici zdarma. Kromě bruslení jsou tady o víkendech připraveny i různé akce s pestrým programem. Od koncertů přes divadla nebo lední revue. Za poplatek si můžete půjčit brusle a výtěžek z půjčovného půjde na charitativní účely. Chladicí systém navíc umožní provoz i v případě, že by došlo k nenadálému většímu oteplení.
-
Fotogalerie: ČR: Podzimní Šumava l. (www.infoglobe.cz) 5.12.2013
-
Belgie, Gent - starobylé město na soutoku Šeldy a Leie (www.infoglobe.cz) 4.12.2013
Společně jsme navštívili belgické město Bruggy, které mnozí cestovatelé označují za nejromantičtější místo na světě, zavítali jsme také do Antverp, které se staly centrem světového diamantového průmyslu, a dnes naše kroky nasměrujeme do druhého největšího vlámského města Gent, ve kterém žije bezmála čtvrt milionu lidí a které nám za pár hodin stačilo učarovat natolik, že už nyní plánujeme, že se sem alespoň na pár dní vrátíme. Věřím, že to bude již brzy.
-
ČR, Lužické hory: výlet k vrcholům (www.infoglobe.cz) 2.12.2013
Od pramene dojdeme po zelené značce k nedalekému rozcestí U Jána, odkud budeme sledovat žluté značení, až k vodnímu dílu Naděje na Hamerském potoce. Voda z nádrže původně sloužila pro pohon pily v nedalekém Hamru.
-
ČR, Osečná: kouzlo Podještědí - VIDEO (www.infoglobe.cz) 26.11.2013
Proč se nezastavit třeba v městečku Osečná, které dřímá v poklidné atmosféře šťavnaté podještědské krajiny, na úpatí Ještědsko-kozákovského hřbetu a Ralské pahorkatiny.
-
USA: Portland (www.infoglobe.cz) 22.11.2013
Portland má přibližně stejný počet obyvatel jako tři hodiny jízdy vzdálený SeatPortlandtle. Město se nachází v podstatě na konci historické cesty Oregon Trail. Tato trasa byla během 19. století relativně frekventovanou spojnicí Středozápadu a východního
-
Belgie: Antverpy – město přívlastků (www.infoglobe.cz) 20.11.2013
Antverpy můžeme klidně nazvat i městem přívlastků, protože jich má hned několik. Jedním z nich je i pojmenování Jeruzalém západu. K tomuto pojmenování přišlo město díky Židům, kteří zde již od 16. století tvoří poměrně velkou komunitu
-
Soběslav: Čtvrtý KREATIV Soběslav (www.infoglobe.cz) 19.11.2013
Tenhle vyvýšený kout Prahy nabízí zajímavou atmosféru. Jen málokdy se stane, že by nebyl plný lidí. Pražská Letná je ideálním místem odpočinku, ale také sportu. Na nově upravených chodnících se prohánějí in – line bruslaři, kličkují mezi cyklisty, chodci a psy, kteří zase kličkují mezi nimi. Pro pejskaře ze sedmého pražského obvodu je, kromě Stromovky, kterou ovšem letos propláchla velká voda, Letná jediným místem, kde se jejich chlupatí miláčci můžou vyřádit dosytnosti. Hlavně tedy proto, že na Letné je psů jak psů, jak se říká.
-
ČR, Praha – Letná: oko nad Prahou - VIDEO (www.infoglobe.cz) 19.11.2013
Tenhle vyvýšený kout Prahy nabízí zajímavou atmosféru. Jen málokdy se stane, že by nebyl plný lidí. Pražská Letná je ideálním místem odpočinku, ale také sportu. Na nově upravených chodnících se prohánějí in – line bruslaři, kličkují mezi cyklisty, chodci a psy, kteří zase kličkují mezi nimi. Pro pejskaře ze sedmého pražského obvodu je, kromě Stromovky, kterou ovšem letos propláchla velká voda, Letná jediným místem, kde se jejich chlupatí miláčci můžou vyřádit dosytnosti. Hlavně tedy proto, že na Letné je psů jak psů, jak se říká.
-
Králický Sněžník - cestou za jeho krásami (www.infoglobe.cz) 18.11.2013
Králický Sněžník je se svými 1423,7 m n. m. nejvyšším vrcholem stejnojmenného pohoří, chráněným od roku 1990 jako NPR. Nachází se na česko-polské hranici, částečně v kraji Pardubickém a Olomouckém. Jde přitom o samostatné pohoří, dokonce třetí nejvyšší v České vysočině. K návštěvě Králického Sněžníku láká možnost na vlastní oči spatřit oblast s unikátní polohou v rámci celé Evropy. Pohoří je totiž hlavním evropským rozvodím, z něhož odtékají vody do tří různých úmoří – Baltského, Severního a Černého moře. V jižní části masívu Králického Sněžníku pramení největší moravská řeka – Morava. Vrcholové partie horstva zasahují nad horní hranici lesa, což umožňuje nejen výskyt vzácné subalpínské vegetace, ale také neopakovatelné rozhledy do krajiny.
-
Rakousko: Vánoce na nádvoří MuseumsQuartieru (www.infoglobe.cz) 18.11.2013
Na nádvoří muzejní čtvrti MuseumsQuartier (MQ) mohou návštěvníci metropole Rakouska - Vídně navštívit nevšední vánoční akci tzv. Zimu v MQ. Obrovské nádvoří v centru města nabídne až do 23. prosince 2013 ve čtvrti plné muzeí a kulturních institucí nejen bohatý program, ale i kulinářské dobroty v outdoorových pavilonech
-
Litomyšl: Vánoční výstava v Zámeckém sklepení (www.infoglobe.cz) 15.11.2013
Rozsáhlé sklepení státního zámku Litomyšl, památky zapsané na seznamu UNESCO, pro vás spolu s tradičním výrobcem skleněných vánočních ozdob Ozdoba.cz připravili Vánoční výstavu.
Od 23. 11. 2013 si budete moci každý víkend v rámci workshopu ozdobit svou vlastní skleněnou ozdobu nebo zakoupit víno z řady Chateau Litomyšl. Ve sklepení nebude vonět pouze jehličí, ale i svařené víno. Stromečky budou ozdobeny křehkou krásou.
-
USA: Yellowstone (www.infoglobe.cz) 15.11.2013
Yellowstone sice není největší, ale pyšní prvenstvím v tom, že je nejstarším národním parkem nejen ve Spojených státech, ale údajně i na světě. Jeho rozloha, která činí téměř 9000 km² (což je přibližně stejná rozloha, jakou má Kypr) naznačuje, že je zde mnoho k vidění.
-
SR, Nízké Tatry – Z Chopku přes Dereše a Poľanu až k Vrbickému plesu (www.infoglobe.cz) 14.11.2013
Milovníci přírody mi jistě dají za pravdu, že konec léta a začátek podzimu patří k těm nejkrásnějším obdobím pro turistiku. Vše je jakési klidnější a tišší, protože letní turistická sezóna je již nenávratně pryč a ta zimní ještě nezačala. Příroda se převlékla do pestrobarevného podzimního kabátu a zvěř můžete potkat i tam, kde byste ji jistě nečekali - přímo na turistickém chodníku
-
Fotogalerie: SR: Tatranský národní park – podzimní šat (www.infoglobe.cz) 14.11.2013
Není barevnějšího období, jako je podzim. Představte si barevné listí stromů v kontrastu se štíty majestátních Tater, na kterých se místy už objevuje sníh. Toto úchvatné divadlo přírody si můžete vychutnat právě v tomto období, které je jako stvořené na procházky. Již tradičně se po uzavření turistických stezek v našem nejstarším národním parku omezí vycházky návštěvníků na níže položená místa. Ale ani zde není nouze o přenádherné pohledy na dovádějící přírodu, která drží v ruce paletu barev.
-
Itálie: Benátky – Tintoretto (www.infoglobe.cz) 11.11.2013
Jedním z nich je malíř Jacopo Tintoretto, přezdívaný často Jacopo Robusto, teprve před několika lety bylo objeveno skutečné jméno, Jacopo Comin. Narodil se v r. 1518, tvořil a žil v Benátkách, kde i v roce1594 zemřel. Byl to jeden z těch umanutých lidí, které mám ráda. Pro svou neobyčejnou činorodost byl nazýván Il Furioso (zběsilý) na druhou stranu je známo, že svůj talent a píli neuměl ekonomicky využít, zpočátku často maloval zadarmo, nebo jen za peníze, které pokryly náklady.
-
SR, cyklovýlet: Spišská Teplica - Lopušná dolina (www.infoglobe.cz) 7.11.2013
-
Fotogalerie: SR: Kežmarok – královské město východu (www.infoglobe.cz) 7.11.2013
Vydejte se s námi prostřednictvím fotogalerie do okresního města Kežmarok. Toto královské město oplývá nejen bohatou historií, ale i krásnou architekturou. Navštivte majestátní a silnými zdmi střežený Kežmarský hrad, unikátní redutu, v níž v současnosti sídlí městská knihovna, monumentální evangelický kostel, starobylou radnici či artikulární Kostel Nejsvětější Trojice zapsaný do Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO.
-
Itálie: Benátky - když vás Jadran omrzí II. (www.infoglobe.cz) 4.11.2013
Antonio Canova byl nesmírně pracovitý člověk, dnes bychom ho nazvali workoholikem, byl i nesmírně zbožný, možná až fanaticky. Možná že někteří z nás, kteří jsou schopni cítit i vnímat souvislosti tuší, jak rozporuplný vnitřní svět, naplněný nejistotami a tápáním i běsy, musel tento autor svým geniálním dílem pokořit a pokrýt. Snad proto z jeho děl z pozdější doby vyzařuje takový nekonečný klid, pokoj a smíření.
Proto pokud by vás při dovolené na Jadranu přestalo moře bavit nebo nepřálo počasí, vydejte se ve stopách tohoto jedinečného autora, který stvořil špičková díla neoklasicistického slohu hlavně v sochařství, ale i v architektuře.
-
Nejnovější videogalerie: ČR, Klášterní Skalice: magie jediného pilíře (www.infoglobe.cz) 1.11.2013
Velké vize měli roku 1357 stavitelé kláštera v Klášterní Skalici, tehdy jen Skalici. Položení základního kamene dokonce přihlížel sám Karel IV. Sláva tohoto sidla se měla dotýkat hvězd, dnes tu však trčí jen jeho torzo.
-
USA: Cesta do Seattlu VI. (www.infoglobe.cz) 1.11.2013
Minule jsem skončil prohlídkou přízemí, kde se nachází bohatá výstava o legendách science-fiction. Tato expozice však přechází do žánru, který je pravděpodobně společný pro širší skupinu lidí. Je to horor.
-
Zoo Olomouc: Večer duchů (www.infoglobe.cz) 31.10.2013
Strašidelné, tajemné, záhadné...
Poletující duchové a strašidelný nářek? Nejsou to jen poletující kaloni a vyjící vlci. Pojďte se bát do olomoucké zoo, kde mají sraz všichni možní duchové. Podzimní atmosféra s vůní tlejícího listí a kmitající světélka v tmavém lese vám budou společníky při lampionovém průvodu, který bude procházet pod vedením zoo celým areálem.
Kdy: 2. 11. 2013 od 17.00 - 20.00 hodin
-
SR: Belianská jeskyně – jediná zpřístupněná jeskyně v Tatranském národním parku (www.infoglobe.cz) 31.10.2013
Tatranský národní park nabízí mnoho krás. Vysoké a strmé štíty, hluboká údolí, majestátné vodopády, průzračná plesa, nepopsatelně krásnou a bohatou faunu i flóru, ale také krásy ukryté v hlubinách země v podobě různých jeskyní, z nichž je pouze jedna jediná zpřístupněná pro veřejnost -Belianská jeskyně
-
Německo: Eichstätt - historické město na řece Altmühl (www.infoglobe.cz) 30.10.2013
-
Zámek Loučeň: Svatohubertské slavnosti (www.infoglobe.cz) 30.10.2013
Zámek Loučeň: Svatohubertské slavnosti
Nejkrásnější část podzimu je tady! Proč by měli atmosféru honů nasávat v lese jen vyvolení otcové a dědové vlastnící lovecký lístek? Tuto krásnou a letitou tradici si můžete užít i vy, kteří běžně neoblékáte mysliveckou kamizolu. Svatohubertské slavnosti se konají 2. 11. a 3. 11. 2013 na zámku Loučeň.
-
Kutná hora: Výlet do kostnice (www.infoglobe.cz) 29.10.2013
Kutná hora: Výlet do kostnice Unikátní masivní lustr zdobený z kostí lidského těla, dekorace z lidských lopatek a kyčlí... Umíte si představit bizarnější výzdobu?
Snad každý den na toto místo jezdí stovky zvědavců, kteří tu udiveně hledí na své vkusně porovnané kolegy.
Hřbitovní kostel Všech Svatých s kostnicí je zajímavá, původně gotická stavba z konce 14. stol. Skládá se ze dvou kaplí postavených nad sebou. Odhady hovoří o tom, že výzdoba v sedlecké kostnici je tvořena ostatky až 40 000 lidí, pozůstatky morových epidemií a obětí husitských válek.
-
ČR, Houska: špunt nad pekelnou branou - VIDEO (www.infoglobe.cz) 29.10.2013
Prostorné zaplněné parkoviště na louce pod hradem Houska dává tušit, že i když nejde zrovna o turisticky nejoblíbenější místo, stojí za vidění. Od parkoviště je to k hradu několik set metrů, pochopitelně do kopce. Ale cesta je to kouzelná. Vine se kolem roubených domků, které jsou typickou ukázkou architektury Českolipska, dřevěné zvoničky nebo podivného skalního obydlí.
|
Apple Info CZ
-
Apple zřejmě chystá sdílení fotografií přes iCloud 16.5.2012
Tato nová služba by měla dovolit nahrát do iCloudu sadu fotografií, sdílet s ostatními uživateli a přidávat k nim komentáře. V současné době mají uživatelé možnost pouze synchronizovat fotografie mezi svými zařízením pomocí funkce Photo Stream, která je však nedovoluje sdílet.
Pokud dnes uživatel chce své obrázky sdílet pomocí softwaru od Applu, musí použít iPhoto, které je bohužel zpoplatněno. Sdílení pomocí této aplikace probíhá díky funkci Deníky, a to vygenerováním unikátního URL. Ten pak stačí vložit do adresního řádku webového prohlížeče.
Zatím tedy existují dva způsoby jakým dostat fotografie do iCloudu. Zatímco Photo Stream je nativně podporován všemi zařízeními s iOS 5 (avšak bez možnosti sdílení), iPhoto sdílení nabízí, avšak nejedná se o předinstalovanou aplikaci. Jelikož je vývojářům poskytnuto API pro generování URL souborů nahraných do iCloudu, dá se předpokládat řešení tímto směrem. Nicméně, nyní nezbývá než si počkat, co Apple předvede 11. června. Těšíte se také?
-
Úvod iPhone & iPad OS X a Mac Příběhy Hardware Poradna Bazar Fórum Servis O nás U nových Macbooků by se měly objevit grafické karty od NVidia 16.5.2012
Na povrch začínají vyplouvat další zajímavé informace ohledně připravovaných Macbooků Pro, které by se měly objevit už toto léto. Podle posledních informací by měl Apple vyměnit dodavatele grafických karet.
nvidia macbook pro 500x296 U nových Macbooků by se měly objevit grafické karty od NVidia
Z posledních dnů víme nebo tušíme, že připravované Macbooky Pro by měly disponovat užším profilem, procesory Ivy Bridge a dále se spekuluje o Retina displeji, USB 3.0 a absenci optické mechaniky. Pokud se stane displej s vysokým rozlišením skutečností, budou notebooky potřebovat také dostatečně výkonné grafické karty. Ty v MacBoocích nebyly nikdy extra výkonné, to by se ale mohlo v tomto roce změnit.
-
Jak dál používat e-mail me.com i po 30. červnu 2012 když vaše zařízení nesplňuje nároky iCloudu? 16.5.2012
mobilemeJak jsme již několikrát informovali, Apple s přechodem na iCloud ukončí službu MobileMe.com. Kvůli přechodu na iCloud přijdou uživatele MobileMe o některé služby, které iCloud nenabízí, čeho se však většina uživatelů me.com obává více, je že přijdou o své mailové adresy ve tvaru například roman@me.com. Obavy se samozřejmě týkají pouze uživatelů, kteří nemají zařízení podporující iCloud. Od 1. května, tedy již více než 14 dní si můžete zvolit, aby vaše emailová adresa MobilMe byla funkční i po příchodu iCloudu a to i na zařízeních, které iCloud nepodporují. Pokud chcete i nadále využívat emailovou adresu. Stačí přejít na stránku me.com/move a zvolit možnost Keep Using your email after MobilMe ends. Po dokončení krátkého procesu souvisejícího se zachováním emailového účtu i po skončení MobileMe budete mít možnost nadále využívat emaily me.com i po skončení platnosti MobileMe.com
-
Nabídne iMac 27″ rozlišení 5120×2880 pixelů a MacBook Pro 15″ rozlišení 2880×1800 pixelů? 16.5.2012
HiDPIPodle nejnovějších informací se počítače příští verze počítačů MacBook Pro a iMac dočká displejů s vysokým rozlišením, které Apple nazývá Retina displeje. O tom, že budou MacBook Pro osazeny Retina displeji se obecně hovoří již několik týdnů, doposud však nikdo příliš nekomentoval, že by se displejů se stejným rozlišením měli dočkat také displeje počítačů iMac. Podle informací ABC News, tedy poměrně vysoce spolehlivého zdroje informací, budou mít přiští generace počítačů iMac a MacBook Pro opravdu velmi vysoké rozlišení displejů.
|
|
Infoglobe.cz
-
Nový Zéland VII: - NP Abela Tasmana I. (www.infoglobe.cz) 16.5.2012
Trajekt doplul do malého městečka Picton, odkud jsme měli rezervovaný autobus společnosti InterCity v rámci našeho „Travel Pass“ do Nelsonu. Zde jsme pak měli přibližně hodinu na další a pro dnešek poslední přestup na autobus, který nás měl dovést na začátek Pobřežní cesty v NP Abela Tasmana – do Marahau.
Protože už nám pomalu docházely novozélandské dolary, využili jsme možnosti výměny peněz v jedné z místních bank, kterých je zde na hlavní třídě Trafalgar St. dostatek.
Cestování v místních autobusech je skutečně velice příjemný a obohacující zážitek. Oproti naší České republice jsou zde řidiči až neskutečně milí, přičemž mi mnohdy přišlo, že se role řidiče přesouvá do role průvodcovské. O každé zajímavosti, kterou jsme minuli, nám pan řidič ochotně a sám od sebe podal náležité informace, někdy dokonce i zažertoval. Na trase z Nelsonu do NP Abela Tasmana se nám dokonce stalo, že jeden z našich spolucestujících zapomněl sluneční brýle v jedné z místních půjčoven mořských kajaků. Pan řidič samozřejmě velice ochotně zastavil a čekal asi 5 minut, dokud se brýle nenašly. Jen tak jsem uvažoval, co by asi v této situaci udělal typický český řidič.
-
Topolčanky: Sdružení zachraňuje památky 16.5.2012
Občanské sdružení Park Topolčanky vzniklo z dobrovolníků a nadšenců, kteří chtějí přispět k obnově zámeckého parku v Topolčankách.
První základy zámeckého parku, který je dnes národní kulturní památkou, položil v 16. století majitel pevnosti Jan Topolčanský Turkobijec. Noví vlastníci Keglevichovci dali v 18. století tomuto prostoru skutečnou parkovou úpravu. Zámeček přestavěli na klasicistní palác a provedli kultivaci parku. Dnes 31 hektarů velký zámecký park má rozsáhlou sbírku javorů, cedrů, sekvojí, jinanů a aleje buků červenolistých. Atmosféru parku dotvářejí zahradní stavby, historický skleník, jeskyně a jezírka. Sdružení Park Topolčanky bylo zaregistrováno na Ministerstvu vnitra SR v únoru tohoto roku. Sdružení tvoří lidé, kteří ve svém volném čase organizují brigády, čistí přerostlé křoví a zanedbaná místa, opravují vodní systémy, jezírka a fontány. Historické památky a přírodní zajímavosti tak díky sdružení opět získají na kráse a přispějí k rozvoji cestovního ruchu.
-
Podhrad: Oživení křížové cesty (www.infoglobe.cz) 16.5.2012
Z Podhradu ke svatostánku Maria Loreto ve Starém Hrozňatově vedla v 17. století ojedinělá křížová cesta. Nadační fond Historický Cheb se pokusí oživit tuto unikátní památku.
Obnova bude postupná a její cena se odhaduje na padesát milionů. Křížová cesta je plná jednotlivých zastavení, kterých je včetně Božího hrobu u Lorety třicet. Podobná křížová cesta je k vidění už jen v jihočeském Římově. Vzhledem k finanční náročnosti budou práce probíhat po částech a bude potřeba získat dotaci. Nadační fond chce vrátit původní podobu nejen zastavením, ale chce dobudovat i cestu dlouhou tři kilometry. Krajině by se tak vrátila původní podoba, jejíž rysy vznikaly už v době baroka. Doufá také, že křížová cesta přivede turisty, kteří se o sakrální památky zajímají.
-
ČR: Praha - Výtoň - místo odpočinku u Vltavy (www.infoglobe.cz) 11.5.2012
Ještě než si Pražané zvykli na současnou čtvrť Výtoň, kterou se v podstatě označuje oblast kolem křižovatky Svobodovy ulice a Rašínova nábřeží u ústí Botiče do Vltavy, stála na jejím místě osada Podskalí, která se rozprostírala mezi Jiráskovým a Železničním mostem. V osadě se od poloviny 13. století objevil trh s připlaveným dřevem a o sto let později se Podskalí stalo součástí Nového Města.
-
Lužické hory: Krásné kopce s negativní energií (www.infoglobe.cz) 14.5.2012
Na obou kopcích totiž ve středověku stávaly šibenice. Kopec Ortel je sice krásný, ale z kultovního hlediska záhadný. Sopečný útvar zvonového tvaru ze šedohnědého kamene vytváří vedle sebe seřazené skalní srázy o výšce až dvaceti metrů. Pod ním se v lese při úpatí ukrývají staré lomy. Podle psychotroniků je Ortel jedním z nejnegativnějších míst v Čechách. Podle starých legend prý z hory vycházejí negativní vibrace. Dříve tu prý bylo pohanské kultovní místo s obětní šachtou, vedoucí dovnitř hory. Později tu bylo popraviště se šibenicí. Na opačné severní straně Lužických hor je kopec Spravedlnost, přírodní rezervace zachovalého lesa s bohatou flórou a informačním panelem. Také na tomto kopci bývalo popraviště a váží se k němu duchařské legendy.
-
ČR: Praha - náměstí Republiky (www.infoglobe.cz) 4.5.2012
Pražské náměstí Republiky leží na rozhraní Starého a Nového Města, mezi křižovatkou u Prašné brány, Revoluční třídou a ulicí Na Poříčí.
-
Makedonie II.: Skopje (www.infoglobe.cz) 4.7.2012
První, co jsem z makedonského hlavního města Skopje viděla, opomenu-li letiště, bylo jedno velké staveniště. Všude kolem řeky Vardar, jež se valila městem poměrně rázně, ležely betonové bloky, kovové pláty, dráty a další haraburdí. Téměř všechny budovy v okolí, kam jen moje oči dohlédly, byly pod lešením. Mosty rozbité, neprůjezdné.
Pomyslela jsem si, že jednou, až budou všechny stavební práce dokončeny, bude tady na to snad pěkná podívaná. Teď se to ale rozhodně říci nedalo.
Přijela jsem autobusem, za sto denárů, k hotelu Holiday Inn ráno, po noci strávené na letišti, bez batohu, který mi nepřiletěl. Ihned jsem se vydala podle mapy, kterou jsem si pořídila v letištním stánku, směrem do centra. Procházela jsem konsternovaně po staveništi na březích Vardar, když mě oslovil muž – očividně stavbyvedoucí s otázkou, zda jdu na robotu. Odvětila jsem, že nikoli a on mi se smíchem ukázal cestu na náměstí Ploštad Makedonia.
-
SR: A Journey From Silver To Jewelry (en.infoglobe.cz) 28.6.2012
-
Egypt, část 5.: Sharm El Sheikh a Rudé moře (www.infoglobe.cz) 21.6.2012
Ráno nás čekal transfer z hotelu a let. V našem putování po Egyptě jsme pokračovali tentokrát s průvodcem Masutem, po jižním cípu Sinajského poloostrova, konkrétně ve městě Sharm El Sheikh. Z původní rybářské vesničky beduínů se postupně stalo moderní letovisko.
A co vlastně v Sharm El Sheikh najdete? Vše co chcete. Nákupní a zábavní centra, bary, obchůdky, kulturní střediska, pobřežní promenády, noční zábavu, i různé památky. Ve volném čase si můžete vyzkoušet jízdu na koni, velbloudech, můžete navšívit pouštní safari a beduínské oázy, nebo načervenalé horské masivy. Toto místo je rájem pro potápěče, navíc se celá oblast vyznačuje teplým subtropickým podnebím. V některých hotelech je možné přihlásit se do školy potápění. Kromě podmořských aktivit si můžete vyzkoušet windsurfing, vodní lyžování, plachtění a jiné vodní sporty. Pokud se vydáte na celodenní výlety po okolí, určitě si nenechte ujít klášter svaté Kateřiny, Mojžíšovu horu a hlavně výlety lodí na Ras Mohamed nebo Titan Island. Celkově je tato vyhlášená lokalita ideální pro relaxaci, ale i pro dobrodružnou dovolenou.
-
ČR, Praha: čtyři roky Svatováclavské vinice - VIDEO (www.infoglobe.cz) 26.6.2012
-
ČR: Brno - Tajuplné brněnské podzemí (www.infoglobe.cz) 22.6.2012
Kapucínská krypta a kostel Nalezení svatého KřížeKrypta
Kapucínský klášter, vystavěný vedle kostela Nalezení svatého Kříže v letech 1648-1651, který těsně přiléhal k městským hradbám, měl ideální podloží pro to, aby zde mohla vzniknout krypta typická pro kapucínské kláštery. Čím se však brněnský vyjímá je to, že zdejší mniši byli mumifikováni, tudíž se jejich těla zachovala až do dnešních dnů. Ukládání mrtvých těl probíhalo až do doby, kdy habsburský monarcha Josef II. vydal zákaz pohřbívání těl uvnitř městských hradeb. Původně zde leželo na 150 těl mnichů, ovšem dodnes se jich zachovalo pouhých 24. Mezi mumiemi můžete najít například barona Kostel Nalezení svatého KřížeTrencka, známou postavu brněnských dějin, která se vyznamenala ve službách ruské carevny při bojích proti Turkům v 18. století. Po tom, co Trenck urazil generála Löwenwalda, byl odsouzen k smrti, nicméně rozsudek byl nakonec změněn na doživotí a nakonec měl to štěstí, že mu bylo umožněno v Brně svobodně dožít.
Kryptu můžete v období od května do září navštívit:
-
Digikompakt: co vzít v úvahu při jeho výběru (www.infoglobe.cz) 25.6.2012
Různí lidé preferují různé přístupy. Někdo vybírá podle barvy a designu, někdo podle ceny a třeba využije speciální nabídkovou akci, jiní hledají určité uživatelské funkce. Všichni si ale nejspíš uvědomujeme, že nákup je vhodné dobře promyslet, abychom ho třeba už velmi brzy nelitovali.
Vybrané technické vlastnosti digikompaktů
Tři nejdůležitější části digitálního kompaktu, které se spolupodílejí i na výsledné obrazové kvalitě, jsou obrazový snímač, elektronický obvod s procesorem a objektiv. „Megapixely“
O snímači se nejvíce mluví hlavně v souvislosti s jeho rozlišením. Uvádí se v milionech obrazových bodů (milionech pixelů, megapixelech, Mpx) a má přímou souvislost s velikostí a kvalitou pořízeného snímku (nebo videa). Čím je rozlišení vyšší, tím větší snímek přístroj pořídí a tím více zachytí detailů. Ovšem s kvalitou obrazu také souvisí citlivost snímače ke světlu obecně, podání barev při osvětlení různého druhu a další ovlivňující faktory. Především je třeba vzít v úvahu, že v současné době je sice i u malých kompaktů běžné rozlišení snímače 10, 14 i 16 megapixelů, což umožňuje tisknout nejen zvětšeniny formátu 20 × 30 cm a 30 × 40 cm, ale i větší, ovšem snímače většiny těchto fotoaparátů jsou velice malé, a tomu odpovídá celková reprodukční charakteristika výsledných snímků.
-
Makedonie I. – Obecné informace a dojmy z Makedonie (www.infoglobe.cz) 27.6.2012
Do Makedonie mě na týden zavedla pracovní cesta, což ale nepřekáželo tomu, abych si alespoň část této báječné země, pokud možno, co nejlépe prohlédla a poznala. Pokud bych měla shrnout dojmy, které ve mně Makedonie zanechala, musela bych vzpomenout překrásnou přírodu, tedy nádherné hory, krasový reliéf a velká tektonická jezera, která mohou svou krásou v klidu konkurovat kdejakému moři.
Stejně tak k Makedonii patří malebné pravoslavné kostely, muslimské mešity a hlavně sochy – mnoho soch všude, kam se jenom trochu hodilo je postavit. Žlutooranžová barva, jež je barvou makedonské vlajky, se objevuje i na turistických a dopravních značkách. A co ve mně vyvolalo nadšení především, byli lidé – usměvaví, důvěřiví, ochotní a veselí Makedonci, kteří opravdu umí pít z pohárů života naplno!
Není tady ale všechno tak docela ideální. Od roku 1991, tedy od rozpadu Jugoslávie a vzniku samostatného státu Makedonská republika, existuje spor této země s Řeckem, které si uzurpuje nároky na název Makedonie. Označuje jej jako FYROM (Former Yugoslavian Republic of Macedonia – Bývalá jugoslávská republika Makedonie). Spor dosud nebyl vyřešen a výrazně komplikuje vstup Makedonie do NATO a Evropské unie.
-
ČR, Mnichovo Hradiště – zámek: sídlo Valdštejnů - VIDEO (www.infoglobe.cz) 3.7.2012
Kondice zámku v Mnichově Hradišti přesně odpovídá správě Národního památkového ústavu, jejíž cedule visí hned vedle hlavního vchodu. Areál je upravený a drží pohromadě, o zámeckém přepychu se ale hovořit dá jen těžko.
Přesto i ve všední, předprázdninový den, oranžovo – bílá obrovská budova hradišťského zámku dokázala přilákat desítky návštěvníků. Procházejí se po zámecké zahradě nebo šmejdí po zatuchlých místnostech a pídí se po střípcích historie. Učitelka vytáhla svou třídu ven – právě do zámecké zahrady, to aby dětem zpříjemnila poslední školní dny. Ve městě podivně zamotaném, jakým je Mnichovo Hradiště, zůstává místní zámek jedním z nejpříjemnějších míst vhodných k relaxaci, navíc provoněným kulturou a bohatou historií.
-
ČR: Praha - Náměstí 14. října (www.infoglobe.cz) 29.6.2012
Nedaleko od stanice metra Anděl se nachází toto malé náměstí s překrásným novorenesančním kostelem.
Kostel sv. VáclavaNáměstí můžete hledat mezi ulicemi Štefánikova a Zborovská, v případě, že se vydáte severovýchodním směrem od dopravního uzlu Anděl. Mezi pozoruhodnosti náměstí, které se kdysi nazývalo Václavské, patří například novorenesanční trojlodní kostel svatého Václava, Portheimka nebo Medvědí kašna.
Svůj nynější název toto místo dostalo ve 20. letech 20. století. Je odvozen od generální stávky proti Rakousku-Uhersku toho samého dne v roce 1918.
Portheimka – Dientzenhoferův palác
Kilán Ignác Dientzenhofer, významný barokní stavitel německého původu, (je autorem takových staveb jako například kostel sv. Jana Nepomuckého na Hradčanech, kostel sv. Kateřiny, Invalidovny v Karlíně nebo se podílel na dostavbě kostela sv. Mikuláše) získal v druhém desetiletí 18. století pro vlastní potřebu pozemky v oblasti dnešního Smíchova. Na místě bývalého kartuziánského kláštera začal pro svou početnou rodinu stavět letní rezidenci v podobě italizujícího barokního zámečku. Strop oválného hlavního sálu v přízemí z umělého mramoru, je tvořen freskou Bakchanále od Václava Vavřince Reinera.
|